info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Energjia.al rikthehet më 28.08.2017

Portali i Energjisë njofton të gjithë ndjekësit se stafi i energjia.al do jetë me leje verore. energjia.al rikthehet më datë 28 gusht 2017. energjia.al  12.08.2017
Postuar me 14 Gus 2017
, 9:33
off

Çmimi 100 MW, për të joshur investitorët

Flet Gjergj Simaku, kreu i Drejtorisë së Burimeve Energjetike të Rinovueshme në Ministrinë e Energjisë Çdo park eolik me fuqi të instaluar në 2 MW do të ketë mundësi të shesë energjinë e prodhuar me një çmim 100 euro/MW. Qeveria shqiptare duket se ka arsyet e veta të aplikimit të...
Postuar me 12 Gus 2017
, 12:38
off

Si mund të mbijetojnë prodhuesit e makinave

Mbretëria e Bashkuar, ashtu si Franca, premtuan se do të ndalojnë shitjen e automjeteve me naftë dhe benzinë deri në vitin 2040, me synim rritjen e cilësisë së ajrit dhe uljen e çlirimit të gazrave, si pasojë e ngrohjes së planetit. Kur dy industritë më të mëdha të Europë...
Postuar me 12 Gus 2017
, 12:04
off

“Truket” e biznesit për të përgjysmuar faturën e nergjisë

Flet Elton Çekrezi, Drejtor Ekzekutiv i EuroElektra sh.p.k. Bizneset shqiptare po interesohen gjithmonë e më shumë për alternativat që ju ofron shfrytëzimi i energjisë diellore në uljen e kostove. Bëhet fjalë për ato biznese që në objekt të aktivitetit të tyre nuk kanë aspak...
Postuar me 12 Gus 2017
, 11:41
off

Dielli shqiptar, biznesi 500 mln euro i dekadës

Çdo hektar tokë në Shqipëri mund të prodhojë në kufijtë e 250-320 mijë euro të ardhura nga energjia diellore. Në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë qëndrojnë aktualisht 9 projekte me një vlerë investimi prej 85 milionë eurosh dhe një sipërfaqe që i kalon 174 hektarët. Gjasat...
Postuar me 12 Gus 2017
, 11:06
off

Karburantet, nis shlyerja e detyrimeve

Pas bllokimit të disa pikave të karburanteve në territorin e Bashkisë së Tiranës, të cilat nuk ishin të liçencuara, në Drejtorinë e Tatimeve pranë bashkisë është regjistruar një fluks aplikimesh. “Ky fluks ka nisur që ditën e parë, kur kemi patur dhe pagesat e para. Sot vazhdon i...
Postuar me 12 Gus 2017
, 10:40
off

Pa energji dogana e Hanit të Hotit, shkak zjarri

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka stakuar linjën L30-55/1 Koplik 220 -Vukpalaj për arsye sigurie, pasi ka rënë zjarr në afërsi të Bajzës. Nga stakimi pa energji janë n/stacioni Koplik, Bajzë, Vukpalaj dhe dogana Hani Hotit, ndërsa për zjarrin në Bajzë kërkohet...
Postuar me 12 Gus 2017
, 9:45
off

Risi, vjen celulari pa bateri

Shkencërarët në SHBA kanë prezantuar për herë të parë prototipin e telefonit celular pa bateri, i cili përdorë një teknologji të re për të cilën shpresohet se shumë shpejt do të implementohet në prodhimet për tregun masiv. Ky telefon është krijuar nga grupi i hulumtuesve nga...
Postuar me 11 Gus 2017
, 14:39
off

OPEC nuk angazhohet në uljen e prodhimit

Çmimet e naftës ranë me rreth 1% gjatë sesionit të fundit të kësaj jave, duke prekur nivelin më të ulët në më shumë se 1 javë. Tendenca e re e çmimeve vjen pas deklaratave të agjencisë ndërkombëtare të energjisë, sipas së cilës, balancimi i tregut po kërkon kohë, për shkak të...
Postuar me 11 Gus 2017
, 13:55
off

OST s’paguan divident që prej 2011

Operatori i Sistemit të Transmetimit të Energjisë nuk derdh fitimet në arkën e shtetit që prej vitit 2011. Konstatimi vjen nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, i cili ka audituar financat e këtij institucioni në fillim të vitit 2017. Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit vlerëson...
Postuar me 11 Gus 2017
, 13:08
off

Pas bllokimeve, karburantet në radhë për të paguar

Aksioni i nisur dje nga Bashkia e Tiranës për mbylljen e pikave të karburantit, të cilat e ushtrojnë aktivitetin e tyre pa licencë, ka dhënë rezultatet e para pozitive. Burime nga bashkia bëjnë të ditur për Top Channel se rrjetet e mëdha të tregtimit me pakicë të karburanteve,...
Postuar me 11 Gus 2017
, 11:53
off

Bregdeti, OSHEE: Furnizim të rregullt me energji

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije se zonat bregdetare të vendit po furnizohen rregullisht. Nga të dhënat e fundit rezulton se të gjithë fidrat që furnizojnë këto zona janë në punë, përfshirë ata që mbajnë me energji institucionet e rëndësisë s...
Postuar me 11 Gus 2017
, 11:12
off

OSHEE tenderon 1.6 mln euro import

Kriza vendase e prodhimit të energjisë e ka vënë me shpatulla për “muri” Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë, i cili në kushtet e emergjencës ka bërë një tender me vlerë 1.6 milionë euro për të siguruar energjinë e plotë deri në fund të ketij muaji. Çmimi mesatar i blerjes...
Postuar me 11 Gus 2017
, 9:51
off

ERE rrëzon 4 operatorët celularë

Enti Rregullator i Energjisë ka rrëzuar kërkesën e katër operatorëve të telefonisë celulare në vend për trajtimin me çmim preferencial. Më 24 prill 2017, Telecom Albania, Vodafone Albania., Plus Communication dhe Albtelecom i janë drejtur entit me një shkresë ku i kërkojnë që në...
Postuar me 10 Gus 2017
, 14:41
off

Parqet e energjisë diellore, investim i ri në Korçë

Parqet fotovoltaike janë shndërruar në një trend për bizneset, të cilët pasi kanë ezauruar HEC-et, i janë kthyer impjanteve të tjera të prodhimit të energjsë nga dielli dhe era. Ministria e Energjitikës nuk po ndalet në dhënien e lejeve për parqet që në pjesën më dërrmuese të...
Postuar me 10 Gus 2017
, 13:22
off

Pagat në Shqipëri i kushtuan TAP-it 7.2 mln euro në 2016

Projekti më i madh i investimit në Shqipëri, gazsjellësi TAP, uli ndjeshëm kostot e personelit më 2016, ndonëse volumi i punës ka qenë më i madh se sa viti i mëparshëm. Sipas të dhënave të kompanisë, në bilancin e 2017-s shpenzimet për paga më 2016 ishin rreth 7.2 milionë euro...
Postuar me 10 Gus 2017
, 12:32
off

Brent tregëtohet me 53 USD/fuçi

Çmimi i naftës shëoi një rritje tejet të lartë mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, u rrit me 44 cent dhe u tregtuan  me 49.61 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, u rritën me 50 cent...
Postuar me 10 Gus 2017
, 11:34