info@energjia.al

Insig Logo 1

off

KOSTT, punime në linjën Prizren-Rahovec

Operatori i Sistemit dhe Transmisionit (KOSTT) njofton se të dielën do të realizohen punime për pastrimin/prerjen e vegjetacionit të rritur përgjatë trasesë së largpërçuesit të tensionit të lartë që lidhë nënstacionin Prizreni 2 me nënstacionin Rahoveci. “Për të krijuar...
Postuar me 22 Kor 2017
, 11:38
off

85% e abonentëve në Kukës e Tropojë janë debitorë

Task Force e OSHEE në Kukës dhe Tropojë ka ushtruar 500 kontrolle vetëm në dy ditët e fundit, ku rezultoi se 85% e abonentëve ishin debitorë, duke kryer kështu dhe prerjen e energjisë elektrike. Ndërkohë në polici janë shoqëruar dhjetëra abonentë të cilnin vidhnin energjinë me...
Postuar me 22 Kor 2017
, 10:49
off

Gati skenarët për të siguruar energji për gushtin

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) ka gati skemën për të bërë importin e radhës të energjisë për muajin gusht.  Kjo vjen në kushtet kur burime pranë Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) thanë për Monitor se Banka Botërore nuk ka dhënë miratimin e...
Postuar me 22 Kor 2017
, 9:46
off

Fier, kallëzohen 13 raste për vjedhje energjie

Task Force e OSHEE në Fier ka evidentuar një sërë rastesh të vjedhjes së energjisë, teksa në Prokurori janë kallëzuar 13 abonentë. Nga hetimet dhe procesverbalet pas kontrollit, disa abonentë kanë përfunduar në polici nga kallëzimi i bërë nga OSHEE me motivacionin e nderhyrjes në...
Postuar me 21 Kor 2017
, 14:37
off

Nafta në rritje, në pritje të OPEC

Çmimet e naftës u regjistruan në rritje të lehtë gjatë sesionit të fundit të javës, në pritje të takimit të radhës së vendeve të OPEC javën e ardhshme. Pavarësisht kësaj, nafta Brent e londrës vijon të mbetet ende poshtë nivelit të 50 dollarëve për fuçi. Gjatë sesionit të kaluar,...
Postuar me 21 Kor 2017
, 12:36
off

AL Petrol me depo në Porto Romano

Kompania AL Petrol bëhet kompania e parë dhe e vetme nga Kosova me deponi të derivateve në Porto Romano, Durrës. Royal Trade Company është baza ku shkarkohen anijet moderne që sjellin derivate nga rafineritë më prestigjioze të botës. Më pas nga këtu autobotet furnizojnë Ballkanin...
Postuar me 20 Kor 2017
, 14:45
off

OSHEE denoncon raste të lidhjeve të paligjshme

Pas arrestimit të dy personave në Tiranë e Shkodër, për lidhje të paligjshme të energjisë elektrike, OSHEE vazhdon me kontrollet në të gjithë vendin. Në Vlorë OSHEE ka denoncuar në polici 13 raste të rilidhjes së energjisë elektrike nga debitorë të cilëve u ishte ndërprerë...
Postuar me 20 Kor 2017
, 13:53
off

Apeli i jep pafajësi Rezart Taçit

Biznesmeni Rezar Taci i njohur dhe si manjati i hidrokarbureve fiton pafajësi në Gjykatën e Apelit dhe pse u akuzua dhe u dënua nga Shkalla e Parë me gjobë për evazion fiskal në vlerën e 7 milionë eurove. Në dhjetor u dënua me 6 mln lekë gjobë Vendimi për pafajësinë e Taçit është...
Postuar me 20 Kor 2017
, 13:19
off

OSHEE, kontrolle për vjedhjen e energjisë

Dy persona janë arrestuar sot në flagrancë pasi u konstatuan se kishin bërë lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Shërbimet policore të Komisariatit Nr.3, në bashkëpunim me Task Forcën e OSHEE-së, kanë ushtruar kontrolle në subjekte të ndryshme me qëllim goditjen e...
Postuar me 20 Kor 2017
, 12:26
off

HEC-i i Lanabregasit, 25 mln lekë fitim në muaj

Rreth 25 milionë lekë është fitimi mujor i hidrocentralit të Lanabregas, nga prodhimi i energjisë elektrike. Florian Pullazi, administrator i këtij HEC-i, në një prononcim për SCAN theksoi se, 2016-a ka qenë viti më i mirë i prodhimit të energjisë, rreth 37 milionë kilovat/orë,...
Postuar me 20 Kor 2017
, 11:33
off

Në SHBA bien rezervat, shqetëson OPEC

Çmimet e naftës u regjistruan në luhatje minimale gjatë sezonit të sotëm, duke qëndruar shumë pranë nivelit të 50 dollarëve për fuçi. Të dy benchmarkët kryesorë kanë arritur të ruajnë fitimet e sesionit të djeshëm, kur të dhënat që flisnin për një rënie të rezervave në Shtetet e...
Postuar me 20 Kor 2017
, 10:41
off

TAP do kontribuojë në integrimin e tregut të gazit

Projekti i gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP) do të kontribuojë në rritjen e burimeve të energjisë në rajonin e Europës Juglindore, bëjnë të ditur për agjencinë e lajmeve ‘Trend’ burime pranë Komisionit Europian. “Në mbështetje të furnizimit të qëndrueshëm me energji, TAP...
Postuar me 20 Kor 2017
, 9:48
off

Daimler tërheq tre milionë Mercedesë me naftë

Prodhuesi gjerman i makinave “Daimler”, i dyshuar për fshehjen e nivelit të ndotjes, njoftoi të martën tërheqjen e mbi tre milionë makinave me naftë të markës “Mercedes-Benz” në Europë. “Për të përmirësuar me efikasitet nivelin e shkarkimeve të gazit...
Postuar me 19 Kor 2017
, 14:39
off

Kina kërkon rritjen e çmimeve të naftës

Çmimet globale të naftës tregojnë një ngritje të lehtë të hënën me rritjen e brendit ndërkombëtarë Brent çmimi bruto i së cilës është rritur për 0.51 për qind në 49.16 dollarë, kurse marka amerikane e naftës së papërpunuar WTI u rrit për 0.49 për në 46.77 dollarë të hënën. Të...
Postuar me 19 Kor 2017
, 13:51
off

Grabitet një karburant në Berat

Një karburant ka rënë pre e grabitjes me armë dhe maska në Berat. Policia sqaron se ngjarja ka ndodhur në fshatin Poshnje, kur personat i kanë vjedhur një sasi parash punonjësit të karburantit, shtetasti A.M. “Menjeherë në vendngjarje ka shkuar grupi hetimor të cilët po punojn...
Postuar me 19 Kor 2017
, 13:10
off

SHBA-OPEC po rrisin prodhimin

Çmimet e naftës u regjistruan në rënie gjatë sesionit të sotëm, pas raportimeve më të fundit që flasin për një rritje të prodhimit në shtetet e bashkuara të Amerikës. Edhe të dhënat që flasin për një rritje të prodhimit nga vendet e OPEC kanë pasur ndikim në trajektoren ...
Postuar me 19 Kor 2017
, 12:25
off

Ndalimi i motorëve me diegie kërcënon vendet e punës

Gjermania po vlerëson idenë e nxjerrjes nga qarkullimi të mjeteve me motor me djegie në vitin 2030. Motorët me djegie janë ata tradicionalë që sot përdoren masivisht nga shtëpitë prodhuese, përveç atyre që janë fokusuar te makinat elektrike. Instituti ekonomik Ifo, një ndër më të...
Postuar me 19 Kor 2017
, 11:28