info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Ministri italian për TAP, logjika mbi ullinjtë

Ministri italian i Mjedisit Gian Luca Galletti është shprehur se po shqyrtohen 14 opsione të ndryshme për pjesën e gazsjellësit TAP që do të takojë me bregdetin italian. Për të shmangur çfarëdo impakti në plazhin e San Foca-s në Itali, TAP po ndërton një mikrotunel 1.5 km t...
Postuar me 30 Mar 2017
, 14:45
off

Krijohet ndërmarrja për shpërndarjen e gazit

Shteti shqiptar do të përfitojë një tarifë fikse nga konsorciumi TAP për mirëmbajtjen e tubacionit të gazit në territorin shqiptar. Mirëmbajtja e gazsjellësit do të kryhet nga kompania më e re publike e transmetimit dhe shpërndarjes së gazit, që sapo është krijuar duke u ndarë...
Postuar me 30 Mar 2017
, 13:29
off

Transformatori në qiell të hapur rregullohet së shpejti

I ndërtuar rreth 30 viteve më parë për të internuarit gjatë diktaturës, fshati Adriatik në njësinë administrative Remas të Bashkisë Divjakë, zor se mund të konsiderohet një vendbanim normal edhe në ditët e sotme. Provë e kësaj është dhe kabina elektrike pa mure që ndodhet në mes...
Postuar me 30 Mar 2017
, 12:38
off

Rriten Brent dhe WTI

Çmimet e naftës së papërpunaur shënuan rritje mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, u rritën me 0.3 për qind dhe u tregtuan me 49.67 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, u rritën me 0.2...
Postuar me 30 Mar 2017
, 11:35
off

CEZ, ja si u dërgua Hejsek në gjykatë

Prokuroria e Tiranës ka gjetur një rrugëdalje ligjore për të marrë të pandehur dhe dërguar dosjen në gjykatë ish-drejtorin e “CEZ Shpërndarje” Josef Hejsek. Ky i fundit sipas prokurorisë ka bëshkëpunuar me shtetasin shqiptar të arrestuar Kastriot Ismailaj dhe ky bashkëpunim k...
Postuar me 30 Mar 2017
, 10:41
off

Projeksione optimiste për arin

Ari pritet të arrijë në nivelin e vitit 2013, ku një onz tregtohej mbi vlerën e 1500 dollarëve,  ndërkohë që rritja e inflacionit dhe normat reale të interesave poshtë zeros, ka gjasa të nxisin kërkesën. Sipas kompanisë së manaxhimit të aktiveve në Lihtenshtein,  Incermentum AG, ...
Postuar me 30 Mar 2017
, 9:52
off

Grupimi mjedisor kërkon memorandum HEC-esh

Në ditën botërore të Ujit grupimi “Të mbrojmë lumenjtë” kërkon moratorium për hidrocentralet në Shqipëri, që do të ndalonte për një periudhë 3-vjeçare zbatimin e këtyre projekteve. Olsi Nika, drejtor i Eco Albania shprehet se gjendja paraqitet alarmante, pasi HEC-et po krijojnë...
Postuar me 29 Mar 2017
, 14:48
off

Kosovë, tarifat e reja dëmtojnë konsumatorët

Konsorciumi Kosovar i Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) dhe Instituti për Politika Zhvillimre (INDEP) organizuan tryezë me qytetarë dhe biznese për të diskutuar rreth strukturës së re tarifore të propozuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë...
Postuar me 29 Mar 2017
, 13:48
off

Zbulohen rezerva të reja nafte në Britani

Kompania energjetike angleze “Hurricane”, njoftoi se 97km në perëndim të ishujve Shetland në Detin Verior është zbuluar afërsisht 1 miliardë fuqi rezerva nafte. Në deklaratën e bërë nga kompania thuhet se punimet për nxjerrjen e naftës janë planifikuar të fillojnë në vitin 2019,...
Postuar me 29 Mar 2017
, 12:24
off

BB mbështet Kosovën për sektorin energjitik

Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci kanë mbajtur një konferencën te përbashkët për media se bashku me zëdhënësin e delegacionit të drejtorëve ekzekutivë të Bankës Botërore, Maximo Torero, në fokus të së cilës ishin zhvillime...
Postuar me 29 Mar 2017
, 11:35
off

Prill, forumi për energjinë e rinovueshme

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Shqipëri-Britani e Madhe, si  dhe ambasada e Republikës së Shqipërisë në Britaninë e Madhe ftojnë të gjithë investitorët dhe prodhuesit e energjisë në forumin e energjisë së gjelbër që do të mbahet në Londër më 27 Prill 2017. Ky forum është një...
Postuar me 29 Mar 2017
, 10:45
off

MEI miraton HEC-in “Guri i Bardhë”

Ministria e Energjisë dhe Industrisë njoftoi se ka shpallur një ofertë fituese për ndërtimin e hidrocenteralit të “Gurit të Bardhë”. Bëhet fjalë për një koncesion të formës BOT (Ndërtim, operim dhe Transferim) me një afat kontrate 35 vjet. Sipas njoftimit të bërë në buletinin e...
Postuar me 29 Mar 2017
, 9:42
off

Efekti Trump në tregjet e metaleve të çmuara

“Efekti Trump” ka filluar të godasë sërish metalet, por në një mënyrë krejt të ndryshme nga ajo e sesionit të së nesërmes së fitores së tij në zgjedhjet amerikane. Ndërkohë që në Nëntor fluturonte bakri, e që ari ngadalësonte, sot po ndodh e kundërta. Metali i verdhë ditën e Hënë...
Postuar me 28 Mar 2017
, 13:29
off

Arabia i lehtëson barrën “Saudi Aramco”-s

Qeveria e Arabisë Saudite ka ulur tatimin mbi të ardhurat që paguan gjiganti  kombëtar i naftës Saudi Aramco, në mënyrë që të lehtësojë procesin e ofertës publike fillestare të kompanisë në vitin që vjen. Kjo pritet të jetë shitja e titujve të kapitalit më e madhe e regjistruar...
Postuar me 28 Mar 2017
, 12:37
off

Avancojnë çmimet e naftës

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rritje mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikanë, WTI, u rritën me 0.5 për qind dhe u tregtuan me 47.98 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, u rritën me 0.5...
Postuar me 28 Mar 2017
, 11:46
off

Kosovë, kompania kanadeze nis hulumtimet për minerale

Projekti “Crepula”, sipas faqes zyrtare të kompanisë kanadeze “Altair Rexources Inc”, është blerë nga ndërmarrja “AGJA” në Kosovë. Ajo posedon 90 për qind të projektit, gjegjësisht aksione të kompanisë nga Kosova, për çka ka paguar 300 mijë dollarë me këste. Pacolli: Druaj s...
Postuar me 27 Mar 2017
, 14:44
off

SHBA udhëheq trajektoren e naftës

Çmimet e naftës u regjistruan në rënie gjatë sesionit të parë të javës, si pasojë e të dhënave që vijnë nga Shtetet e Bashkuara, por edhe nga OPEC. Në kontinentin e ri, aktiviteti i shpim-kërkimit vijon të intensifikohet ndjeshëm, ndërkohë që tregjet vënë në pikëpyetje...
Postuar me 27 Mar 2017
, 13:57