info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Veliaj, revolucioni do vijë nga transporti elektrik

Kryebashkiaku Erion Veliaj, në “Ditën pa makina”, deklaroi se shumë shpejt do të nisin testimet e autobusëve elektrikë. “Do të marrim vendime që kanë të bëjnë me transportin. Policia Bashkiake do të kalojë gjithmonë e më shumë në transport me biçikleta. Në Tiranë, 200 000 makina...
Postuar me 22 Sht 2017
, 11:38
off

Brent dhe WTI shënojnë rritje

Çmimet e naftës shënuan rritje mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, avancuan me 12 cent ose me 0.24 për qind dhe u tregtuan me 50.67 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, avancuan me 8...
Postuar me 22 Sht 2017
, 10:44
off

6-mujori i parë, fitimet e OSHEE: 29 mln euro

Edhe pse në një terren të vështirë të krijuar nga thatësira e tejzgjatur dhe shtrenjtimi i importeve të energjisë, Operatori i Shpërndarjes OSHEE mbajti të lartë nivelin e fitimeve dhe për gjashtëmujorin e parë të vitit. Fitimet e OSHEE për janar-qershor 2017 arritën rreth 4...
Postuar me 22 Sht 2017
, 9:51
off

Haradinaj viziton punëtorët e Trepçës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka vizituar Ndërmarrjen “Trepça”,  ku nga menaxheri i kësaj ndërmarrjeje, Ahmet Tmava është njoftuar nga afër me situatën dhe problemet me të cilat përballet kjo ndërmarrje. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj, tha se Ligji...
Postuar me 21 Sht 2017
, 14:38
off

Britania e interesuar për minierat e Kosovës

Ministri i Diasporës dhe i Investimeve Strategjike, njëherësh zëvendëskryeministër, Dardan Gashi, ka pritur ambasadorin e Britanisë së Madhe në Prishtinë, Ruairi O’Connell, i cili ka deklaruar se janë të interesuar të investojnë në Kosovë, në fushën e minierave dhe në Brezovicë....
Postuar me 21 Sht 2017
, 13:57
off

ZRRE, dëgjesë publike për të ardhurat e KOSTT dhe KEDS

Në seancën dëgjimore të organizuar nga Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) janë prezantuar para publikut kërkesat për të Hyrat e Lejuara Maksimale (MAR), të Operatorit të Sistemit të Transmetimit dhe Tregut (KOSTT) dhe Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes (KEDS). Kjo Seancë...
Postuar me 21 Sht 2017
, 13:12
off

KEDS investon në Pejë

Në kuadër të planeve investuese nga Kompania Kosovare për Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike-KEDS, është realizuar një projekt në komunën e Pejës, në një prej zonave më me rëndësi për qytetin, që është ‘Dardania’. Ky investim ka ndikimin parësor në kualitetin dhe...
Postuar me 21 Sht 2017
, 12:19
off

Ligji për Trepçën, veç në letër

Në tetor bëhet një vit që nga miratimi i Ligjit për gjigantin metalurgjik “Trepça”. Në atë kohë ky Ligj u cilësua si shpëtim për këtë Ndërmarrje, por që implementimi i tij në praktikë të paktën deri tash ka mbetur vetëm në letër. Në fillim shkak i mosimplementimit të tij ishte...
Postuar me 21 Sht 2017
, 11:30
off

Avancojnë WTI dhe Brent

Çmimet e naftës avancuan mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, avancuan mëngjesin e ditës së sotme duke u tregtuar me 50.79 dollarë për fuçi, duke lënë pas nivelin prej 50.64 dollar për fuçi. Treguesit referencë për naftën ...
Postuar me 21 Sht 2017
, 10:38
off

OSHEE, Çela: Thatësira nuk prek investimet

OSHEE shpenzoi mbi 70 milionë euro për të siguruar furnizimin me energji elektrike për qytetarët, gjatë periudhës së thatësirës ekstreme të muajve qershor shtator. Por Adrian Çela, i rikthyer tashmë në postin e administratorit të OSHEE-së, thotë se kjo nuk do t’i rrezikojë...
Postuar me 21 Sht 2017
, 9:45
off

Rriten Brent dhe WTI

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rritje mëngjesin e kësaj të mërkure. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, avancuan me 0.3 për qind dhe u tregtuan me 55.30 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, avancuan me...
Postuar me 20 Sht 2017
, 14:49
off

Izvor-99 aktivizon përmbarimin ndaj ARMOs

Kompanitë në marrëdhënie kontraktore me rafinerinë e naftës ARMO kanë zbarkuar në gjykata dhe në përmbarim për të kërkuar arkëtimin e borxheve me forcë. Një ditë më parë përmbaruesit e ALBASE shpallen njoftimin në QKR për zbatimin e urdhrit të ekzekutimit të një shumë borxhi prej...
Postuar me 20 Sht 2017
, 14:04
off

OSHEE kryen punime në Tiranë

Disa zona në Tiranë nesër do të jenë pa energji elektrike për shkak të punimeve që po kryhen nga Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. Nga ora 09:00 deri në orën 15:00 do të ketë kufizim të energjisë Shtëpia e Pritjes tek Presidenca dhe disa ambiente afër saj si dhe...
Postuar me 20 Sht 2017
, 13:18
off

Makina elektrike e Porche-it, gati në 2019

Makina e parë elektrike e Porsche do të dalë në shitje në fund të vitit 2019, bëri të ditur prodhuesi i makinave në Frankfurt në “Motor Show”. E quajtur Mission E, makina do të ketë një çmim të ngjashme me Porsche Panamera, dhe do të ketë çmim rreth 80,000 dollarë ose më shumë në...
Postuar me 20 Sht 2017
, 12:30
off

Iraku ul prodhimin me 260 mijë fuçi naftë në ditë

Çmimet e naftës i janë rikthyer fitimeve në sesionin e sotëm, duke u tregtuar pranë nivelit më të lartë në 5 muajt e fundit. Të dhënat e publikuara sugjerojnë se, prodhuesit kryesorë në Lindjen e Mesme vazhduan të ulin prodhimin, në linjë me angazhimet e OPEC për të zvogëluar...
Postuar me 20 Sht 2017
, 11:40
off

Kroacia hap tenderin për terminalin në ishullin Krk

Kompania shtetërore kroate LNG Hrvatska bëri të ditur se ka hapur tenderin për shpërndarjen e një njësie të magazinimit dhe rigazifikimit (FSRU) dhe prokurimin e punëve të inxhinierisë civile. Afati i fundit i ofertave është 29 shtatori dhe tenderët janë pjesë e një projekti për...
Postuar me 20 Sht 2017
, 10:48
off

Kosova prodhon 81 MWh nga burime të ripërtëritshme

Prodhimi më i madh i energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme bëhet nga hidrocentralet, kapaciteti instalues i tyre është 79.49 megavate. Nga energjia me erë prodhohen 1.35 megavate dhe nga ajo solare 0.602 megavate. Energjia më e madhe e ripërtëritshme në Kosovë vjen nga...
Postuar me 20 Sht 2017
, 9:54