info@energjia.al

Insig Logo 1

off

MEI: Jo HEC-e nga Kalivaçi e sipër

Nisur nga disa spekulime të përhapura në media rreth projekteve të ndërtimit të hidrocentraleve në rrjedhën e lumit Vjosa, Ministria e Energjisë dhe Industrisë sqaron opinionin publik sa vijon: Qeveria shqiptare zotëron një studim të vitit 2009 nga studio franceze Sogreah e cila...
Postuar me 11 Shk 2016
, 14:32
off

Tubacionet e TAP mbërrijnë në prill

Tubacionet e gazsjellësit TransAdriatic Pipeline pritet të mbërrijnë në Shqipëri, më saktësisht në Portin e Durrësit në muajin prill të këtij viti. Mësohet se ato janë prodhim gjerman dhe pjesa shqiptare e gazjellësit, do të përbëhet nga rreth 13,000 tuba të cilët pasi do t...
Postuar me 11 Shk 2016
, 13:39
off

Bullgari, projekti i gazit do bëhet më i qartë

Ministri bullgar i Energjisë Temenuzhka Petkova shprehu shpresën se deri në fund të prillit zhvillimi i projektit për shpërndarësin e gazit do të bëhet më i qartë. Z. Petkova shpjegoi ministria njoftoi palën ruse ne lidhje me projektin gjatë Komisionit Ndërqeveritar Bullgaro-Ruse...
Postuar me 11 Shk 2016
, 12:56
off

Katari dhe Pakistani, marrëveshje për gazin

Katari e ka nënshkruar një marrëveshje me Pakistanin për eksportimin e 3.75 milionë tonelatave gaz të lëngshëm natyror në vit, kanë njoftuar mediet e atjeshme. Marrëveshja është nënshkruar të mërkurën, në ditën e parë të vizitës dyditore të kryeministrit pakistanez, Nawaz Sharif....
Postuar me 11 Shk 2016
, 12:13
off

Punëtorët e KEDS i frikësohen largimit nga puna

Federata Sindikale e Pavarur e Elektrokosovës do të mbajë një konference në orën 12:00 ku do të paraqes disa nga shqetësimet që i preokupojnë punonjësit e KEDS-it. Brenga më e madhe siç tha për Klan Kosovën nënkryetari i kësaj sindikate Sherif Fejzullahu është përfundimi i...
Postuar me 11 Shk 2016
, 11:17
off

Ugandë, autobusi i parë me energji diellore

Afrika mund te behet motori i gjelber ne industrine automobilistike. Nje enderr kjo gjithmone e me afer realitetit. Ne Uganda eshte realizuar prototipi i pare i autobusit elektrik qe punon me energji diellore. Prezantimi eshte bere nga kompania Kiira Motors. Automjeti ka dy...
Postuar me 11 Shk 2016
, 10:34
off

Gjykata refuzon planet për emetimet e karbonit

Planet e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, për të rregulluar emetimet e dioksidit të karbonit nga termocentralet amerikane, janë bllokuar nga Gjykata e Lartë e SHBA-së. Gjykata ka vendosur që Plani i Energjisë së Pastër nuk mund të shkojë përpara derisa nu...
Postuar me 11 Shk 2016
, 9:45
off

Kosova përkrah punëtorët e KEK dhe Trepçës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur sot në takime të ndara menaxhmentin dhe sindikatën e punëtorëve të Ndërmarrjes Trepça dhe përfaqësuesit e menaxhmentit dhe sindikalistët e Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK). Kryeministri Mustafa, gjatë takimit me...
Postuar me 10 Shk 2016
, 14:35
off

Fier, ndalohet arkëtari i OSHEE

Policia e Fierit ka ndaluar një arkëtar të postës së OSHEE-së në fshatin Dërmenas. Bëhet fjalë për 49-vjeçarin Ramush Krasniqi, i cili akuzohet për vjedhje duke shpërdoruar detyrën. Krasniqi ka përvetësuar një shumë prej 19 milionë lekë të vjetra të faturave të energjisë. Top...
Postuar me 10 Shk 2016
, 13:13
off

KEDS vazhdon rinovimin e rrjetit elektrik

Fatmir Ramadani, pronar i një autolarjeje në Ferizaj thotë se që nga paslufta kurrë nuk ishte bërë rehat me rrymë në biznesin e tij. Si për nga ndërprerjet por edhe nga tensioni i ulët. Për ta mbajtur biznesin e tij në jetë atij i është dashur që vazhdimisht të përdorë...
Postuar me 10 Shk 2016
, 12:40
off

Paralajmërohet rritje e rezervave të naftës

Bota do të ruajë naftën e padëshiruar për shumicën e vitit 2016, pasi që rënia e prodhimit të SHBA-ve merr kohë dhe OPEC nuk ka gjasa për të arritur një marrëveshje me prodhuesit e tjerë për të reduktuar prodhimin në ngritje, ka bërë të ditur Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë....
Postuar me 10 Shk 2016
, 11:24
off

Nafta rigjallërohet nga shitja e mprehtë

Cmimet e naftës bruto u rritën të mërkurën, pasi Irani tha se ishte i hapur për bashkëpunim me Arabinë Saudite, duke u rimëkëmbur pjesërisht nga një rënie 8 për qind në seancën e kaluar si pasojë e shqetësimeve mbi kërkesën dhe kapitalet dobëta. Likuiditeti në Azi ka mbetur ...
Postuar me 10 Shk 2016
, 10:47
off

Maqedonia shpenzon tre herë më shumë për gazifikimin

Maqedonasit për ndërtimin e gazsjellësit nga Kleçovci deri në Negotinë tashmë paguajnë 76 milionë dollarë, ndonëse në studimin e fizibilitit të porositur nga Qeveria është përcaktuar se ky gazësjellës duhet të kushtojë 21 milionë euro. Nga Ministria e Transportit kanë konfirmuar...
Postuar me 10 Shk 2016
, 9:53
off

Maqedoni, nafta 68 lekë më lirë

Shqiptarët e kanë gjetur zgjidhjen për të përballuar çmimin e lartë të naftës në vend. Blejnë naftë nga fqinjët dhe e shesin pak më shtrenjtë. Diferenca e çmimeve të naftës dhe benzinës në shitje, mes Shqipërisë dhe Maqedonisë, është rreth 60 lekë. Kjo ka bërë që drejtuesit e...
Postuar me 09 Shk 2016
, 15:07
off

Keds investon në Bujanoc

KEDS-i, në bashkëpunim me Komunën e Gjilanit, janë duke investuar dhe duke bërë përgatitjet e nevojshme për të shtrirë rrjetin e tensionit të mesëm, në një gjatësi prej tri kilometrave. Besnik Sherifi, menaxher për projekte në KEDS, ka thënë se investimi në këtë trase e bën...
Postuar me 09 Shk 2016
, 14:29
off

Fillon studimi i fizibilitetit për Trepçën

Agjencia Kosovare e Privatizimit do të zhvillojë dy nga proceset më të rëndësishme për fatin e ndërmarrjes “Trepça”. Do të bëjë analizën preliminare të kërkesave kreditore, si dhe do të iniciojë studimin e fizibilitetit të saj. Këta hapa janë paraparë të ndërmerren nga bordi i ri...
Postuar me 09 Shk 2016
, 13:47
off

Kosova i fal 600 mijë euro ‘Kosova Petrol’-it

Ligji për faljen e borxheve i sponzorizuar nga Qeveria e drejtuar nga Mustafa e Thaçi po i mundëson përfitime të mëdha biznesmenit Bedri Selmani, pronarit të “Kosova Petrol”. Selmani ka qenë deputet i PDK-së dhe këshilltar i Thaçit. Insajderi.com ka zbuluar se kompania “Kosova...
Postuar me 09 Shk 2016
, 13:06