info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Akuza për centralin bërthamor në Bullgari

Ish-ministri i Energjisë, Deljan Dobrev, është ministri i tretë i paditur për termocentralin e braktisur bërthamor të Belenës (NPP), raportojnë mediat lokale. Imazhet nga agjencia e lajmeve Focus e tregojnë atë teksa hyn në departamentin hetimor në Zyrën e Prokurorisë në qytetin...
Postuar me 03 Dhj 2016
, 11:44
off

Rikthimi i OPEC

Dy vite më parë, kur Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) zgjodhi të mos e reduktonte prodhimin dhe të lejonte që çmimet e naftës të uleshin ndjeshëm, shumë ekspertë do të shkruanin për fundin e grupit të prodhuesve. Të mërkurën, OPEC-u duket se nisi një jetë të re,...
Postuar me 03 Dhj 2016
, 10:31
off

Padi në gjykatë për HEC-in e Poçemit

Tre organizata mjedisore në mbrojtje të lumit të Vjosës dhe 38 banorë të prekur nga hidrocentrali i Poçemit paditën të premten Ministrinë e Mjedisit, Ministrinë e Energjetikës dhe Agjencinë Kombëtare të Mjedisit, ndërsa kërkuan që gjykata ta shpallë kontratën të pavlefshme....
Postuar me 03 Dhj 2016
, 9:48
off

CEZ, Balla: Provat inkriminojnë Berishën

Komisioni hetimor për çështjen ‘CEZ’ ka administruar zyrtarisht provat dhe dokumentet nga dëshmitari Romeo Karaj, ish-juristi përgjegjës i OSHEE, i cili implikoi ish-kryeministrin Sali Berisha, disa ish-ministra dhe drejtorë të tij, në privatizimin abuziv të OSSH. Sipas tij,...
Postuar me 02 Dhj 2016
, 14:37
off

Përmbyset autoboti me gaz në Qafë-Thanë

Një aksident automobilistik është regjistruar në Qafë-Thanë. Në aksident është përfshirë një autobot me gaz i cili është përmbysur ndërsa po merrte një nga kthesat e rrezikshme të këtij aksi. Siç raportohet aksidenti dyshohet të ketë ndodhur për shkak të shpejtësisë dhe ngricave...
Postuar me 02 Dhj 2016
, 13:49
off

Itali, shpërthim i fuqishëm në një rafineri nafte

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur pasditen e kësaj të enjtje në Itali, në rafinerinë e naftës “Eni” në Sannazzaro de’ Burgondi, pranë Pavias. Autoritetet lokale raportojnë se nuk ka viktima, ndërsa mësohet se vetëm një person është plagosur lehtë. Bëhet fjalë për nj...
Postuar me 02 Dhj 2016
, 12:53
off

Bien çmimet e naftës

Çmimet e naftës pësuan rënie mëngjesin e sotëm. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, ranë me 42 cent ose 0.78 për qind duke u tregtuar me 53.52 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, ranë me 15 cent ose 0.29 për...
Postuar me 02 Dhj 2016
, 12:06
off

Qeveria rikthen institutin e hidrokarbureve

Qeveria ka çuar një projektligj të ri për hidrokarburet në Parlament, i cili ndër të tjerash rikthen pas 10 vitesh Institutin Shkencor të Hidrokarbureve. Ministria e Energjetikës në relacionin përkatës sqaron se Instituti do të funksionojë si institucion këshillimor i shtetit...
Postuar me 02 Dhj 2016
, 10:39
off

TAP rrit me 7% importet e 10-mujorit

Të nxitura nga investimet në projektin e gazsjellësit TAP, importet panë një rritje vjetore me 7 për qind gjatë 10 mujorit. Sipas të dhënave të INSTAT, shihet se dy grupet e importeve që lidhen me projektin , ‘”Materialet e ndërtimit” dhe “Makineri- pajisjet” u rriten me mbi 1...
Postuar me 02 Dhj 2016
, 9:58
off

Asetet e ARMOs blihen nga një bankë shqiptare

54 prona të ARMO-s kanë janë blerë në ankand nga një bankë e nivelit të dytë, ndaj së cilës kompania e përpunimit të naftës ishte debitore. Report TV disponon aktin e ankandit të zhvilluar në 28 tetor, sipas të cilit në procedurën e shitjes është paraqitur një ofertues i vetëm, i...
Postuar me 01 Dhj 2016
, 14:44
off

KEDS jep çmimin e privatizimit të Shpërndarjes

“KEDS e sheh të arsyeshme që, për shkak të informatave të pasakta që kanë qarkulluar në media të caktuara, të qartësojë edhe një herë disa fakte të rëndësishme: E para, nuk është e vërtetë se privatizimi i rrjetit të distributimit të energjisë elektrike është “vetëm 2...
Postuar me 01 Dhj 2016
, 14:06
off

OPEC ul prodhimin e naftës

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës ka arritur marrëveshjen mes 14 vendeve anëtare për të ulur prodhimin e naftës, për herë të parë që nga viti 2008. Ministrat e naftës së OPEC konfirmuan se, referuar marrëveshjes, prodhimi i naftës u ul në 32.5 milionë fuçi naftë në ditë,...
Postuar me 01 Dhj 2016
, 12:20
off

Pesë kompani do ndërtojnë parkun energjitik në Devoll

Pesë kompani shqiptare janë bashkuar në një konsorcium për të ndërtuar një park fotovoltaik ku do të prodhohet energji nga era në zonën e Devollit përkatësisht në fushën e Maliqit. Kompanitë GAMMA SOLAR”, “ALFA ENERGY”, “BETA ENERGY”, “DELTA SOLAR” dhe “SOLARIS”kanë shprehur...
Postuar me 01 Dhj 2016
, 11:37
off

Çmimet e naftës shënojnë rritje

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan një rritje prej 8 për qind mëngjesin e ditës së sotme. Një gjë e tillë erdhi si pasojë e pranimit të marrëveshjes së disa prej prodhuesve më të fuqishëm të naftës në botë për të ngrirë prodhimin si pasojë ë mbingopjes së tregut. Treguesit...
Postuar me 01 Dhj 2016
, 10:38
off

DASH: Mbështetje pa kushte për TAP

Për SHBA-në, asgjë nuk ka ndryshuar, sa i përket qëndrimi për projektet strategjike të gazit, siç është TAP e TANAP, pjesë e Korridorit Jugor të Gazit. Në një intervistë ekskluzive për trend.az, i dërguari special dhe koordinatori për Çështjet e Energjisë Ndërkombëtare në...
Postuar me 01 Dhj 2016
, 9:51
off

Dyshime për implikimin e punonjësve në grabitjen e karburantit

Dy milionë lekë të vjetra është shuma e parave të grabitura sëbashku me kasafortën e karburantit tek Ura e Dajlanit. Policia e Durrësit bën me dije se krahas parave  janë marrë dhe një sasi tollonash që shërbenin për furnizimin me karburant. Sakaq policia ka marrë në pyetje të...
Postuar me 30 nën 2016
, 14:43
off

Grabitja e karburantit në Lezhë, shoqërohen mbi 10 persona

Një ditë pas grabitjes të pikës së karburantit në superstradën Lezhë-Shkodër, pranë fshatit Dajç, policia ende nuk ka rënë në gjurmët e dy autorëve të kësaj ngjarje. Blutë kanë bërë të ditur se deri më tani janë shoqëruar në komisarit për të marrë në pyetje më shumë se 10 persona...
Postuar me 30 nën 2016
, 14:06