info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Gazprom ‘anekson’ Ukrainën lindore

Gjiganti rus i gazit, Gazprom, ka bërë të ditur se Ukraina nuk ka pse të paguajë për gazin me të cilin janë furnizuar krahinat nën kontrollin e separatistëve pro rusë në Luhans dhe Donjeck. Por, furnizimi me gaz për pjesën tjetër të Ukrainës mund të ndërpritet që të hënën e...
Postuar me 27 Shk 2015
, 14:57
off

E ardhmja e Trepçës është e sigurtë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli vizitoi sot ndërmarrjen “Trepça” në Mitrovicë, ku u takua me minatorët gjatë orarit të tyre të punës. Kryeparlamentari theksoi se institucionet e Republikës së Kosovës do të angazhohen konkretisht që e ardhmja ekonomike e Trepçës t...
Postuar me 27 Shk 2015
, 13:10
off

Gjykata supreme shtyn afatin për Trepçën

Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme e ka shtyrë afatin për riorganimizin e Kombinatit Metalurgjik “Trepça”, konform ligjit të ri që ka miratuar Kuvendi i Kosovës më 19 janar 2015, për Riorganizimin e Ndërmarrjeve të caktuara dhe pasuritë e tyre. Sipas vendimit të ri, Agjencia...
Postuar me 27 Shk 2015
, 12:38
off

Posta, hapur në fundjavë për pagesat e energjisë

Posta Shqiptare u bën thirrje qytetarëve të cilët janë debitorë ndaj OSHEE, se në prag të mbylljes së afatit për kamatvonesat, sportelet e saj do të jenë të hapura deri në orët e vona të mbrëmjes. Përmes një njoftimi të bërë publik, Posta Shqiptare shprehet se sportelet do të...
Postuar me 27 Shk 2015
, 12:03
off

Prokuroria: RISHM të inspektojë minierën

Pas ngjarjes së fundit të ndodhur në minierën e Munellës ku ka humbur jetën një minator, Prokuroria e Rrethit të Pukës i ka kërkuar RISHMIT ri-ekspertim të minierës. Burime nga Prokuroria e Pukës kanë bërë të ditur për A1 Report se raporti I RISHMIT duhet të ishte më i kompletuar...
Postuar me 27 Shk 2015
, 11:16
off

Kaos në zyrat e OSHEE në Korçë

Dy persona që nxirren me forcë nga zyrat e OSHEE në Korçë, dyshohet se janë sekserë që kanë dashur të përfitojnë nga radhët e gjata të krijuara për pagesën e energjisë. Duket se denoncimin e kanë bërë vetë qytetarët që kane qenë në radhë që prej orëve të para të mëngjesit. Ata...
Postuar me 27 Shk 2015
, 10:40
off

Komisioni i BE kërkon bashkim energjitik

Furnizimi me energji i Evropës duhet të bëhet më i lirë, më efikas dhe më i pavarur nga Rusia. Por për këtë nevojitet një politikë energjetike gjithëevropiane. BE ka tregun e brendshëm. Por në sektorin energjetik vazhdon të ekzistojë partikularizmi evropian. Çdo shtet anëtar i BE...
Postuar me 26 Shk 2015
, 15:25
off

Zvicra jep 6.6 mln Euro për infrastrukturën e gazit

VENDIM PËR   MIRATIMIN, NË PARIM, TË MARRËVESHJES SË PROJEKTIT, NDËRMJET KËSHILLIT TË MINISTRAVE TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË DHE QEVERISË SË KONFEDERATËS ZVICERANE, PËR GRANTIN E ASISTENCËS FINANCIARE, PËR PROJEKTIN “NGRITJA E KAPACITETEVE PËR ZHVILLIMET NË PËRMASA TË MËDHA TË...
Postuar me 26 Shk 2015
, 14:58
off

Shpronësohen tokat ku kalon linja Ersekë-Zëmblak

VENDIM PËR SHPRONËSIMIN, PËR INTERES PUBLIK, TË PRONARËVE TË PASURIVE TË PALUAJTSHME, PRONË PRIVATE, QË PREKEN NGA NDËRTIMI I LINJËS 110 KV KORÇË – ZËMBLAK Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të neneve 5, pika 1, 20 e 21, të ligjit nr.8561, datë 22.12.1999, “Për...
Postuar me 26 Shk 2015
, 14:39
off

Ndëshkime edhe brenda OSHEE-së

Nga Mentor Nazarko Aktiviteti cilësisht intensiv por jo vetëm i tillë i qeverisë në mbështetje të OSHEE-së, Operatorit shqiptar të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike është në pikëpamje mediatike, ndoshta njëri nga aktivitetet kryesore të saj në periudhën e fundit. Angazhimet e...
Postuar me 26 Shk 2015
, 14:15
off

Ç’ndodhi me padinë e Trepçës ndaj Serbisë?

Deputetja e PDK-së, Sala Berisha Shala, gjatë seancës së sotme ka pyetur për padinë ndaj shtetit serb që kombinati ‘Trepça’, kishte dorëzuar në Dhomën e Veçantë e Gjykatës Supreme. Ajo ka thënë se kjo Gjykatë nuk i është përgjigjur kësaj padie. Sipas Shalës, kjo mospërfillje ...
Postuar me 26 Shk 2015
, 13:48
off

Kosova planifikon 130 MW energji nga era

Kosova është e përkushtuar të përmbushë obligimet që dalin nga Traktati i Komunitetit të Energjisë (20:20:20) lidhur me kërkesat për Burimet e Ripёrtritshme te Energjisë. “Qeveria ka për qëllim që të vazhdojë mbështetjen për investimet në energjinë e ripërtërishme dhe t...
Postuar me 26 Shk 2015
, 12:29
off

Proçedohen 5 punonjës të OSHEE për abuzim

Policia e Lezhës ka nisur proçedim penal ndaj 5 punonjësve të OSHEE së ketij qyteti, 2 prej tyre elektriçistë nën akuzën e shpërdorimit të detyrës. Sipas bluve “procedimi ndaj tyre filloi pasi dyshohen se kanë shkelur proçedurat ligjore për montimin e matësave të energjisë...
Postuar me 26 Shk 2015
, 11:48
off

TV pengohet të filmojë uzinën e Armo-s

Pas refuzimit në zyrat qëndrore të kompanisë azere që administron me koncension rafinerinë “ARMO”, grupi i xhirimit nga “Channel One” udhëtoi drejt Ballshit, për të sjellë dëshmitë e katastrofës mjedisore, që po vë në rrezik jetën e mijëra banorëve, të cilët jetojnë shumë pranë...
Postuar me 26 Shk 2015
, 11:16
off

Shkodër, kërkohet shtyrja e afatit të pagesës

Prefekti i Shkodrës i bën apel Qeverisë që të shtyhet afati i pagesave të energjisë elektrike nga debitorët, pasi në Qarkun e Shkodrës ka dyndje nga qytetarët dhe kjo situatë sipas prefektit krijon mundësinë për korrupsion, pasi në radhët e qytetarëve kanë nisur të dalin sekserë...
Postuar me 26 Shk 2015
, 10:34
off

Norvegji, 20% e veturave të reja janë elektrike

Rreth 20 për qind e veturave të reja në Norvegji që prej fillimit të vitit janë të modeleve me lëvizje elektrike, theksoi sot një organizëm i specializuar, një rekord në këtë fushë që përforcon pozitën e vendit skandinav. Stimuluar nga mbërritja e versionit elektrik të makinës më...
Postuar me 26 Shk 2015
, 9:49
off

TAP, prezantohen përfitimet për Korçën

Fillimi i punës për ndërtimin e gazsjellësit TAP, projekti që prek zonën jugore të Shqipërisë dhe që pritet të ketë një impakt të rëndësishëm në ekonominë shqiptare, ka mbledhur në një takim kryebashkiakun e Korçës, Sotiraq Filo dhe Drejtorin e Departamentit të ASM, Anton Mifsud...
Postuar me 25 Shk 2015
, 15:35