info@energjia.al

Insig Logo 1

off

3 arsye pse po bie çmimi i naftës në botë

Në Irak duket sikur po bie shteti, në Izrael dhe në Rripin e Gazës hidhen bomba, e mes Rusisë e BE-së kërcënon një luftë ekonomike. Por çmimet e naftës megjithatë po bien prej muajsh, e madje së fundmi ato kapën edhe shifrën 100 dollarë për fuçi. Si shpjegohet? Në tregun globa...
Postuar me 22 Gus 2014
, 14:16
off

HEC-i i Banjës, akoma asnjë marrëveshje

Protesta në HEC-in e Banjës, asnjë marrëveshje mes sindikatës dhe firmës turke Punonjësit e Hidrocentralit të Banjës në Elbasan ende nuk kanë arritur në një marrëveshje, pas takimit mes sindikatës dhe firmën turke Limak. 600 punonjës të Hidrocentralit të Banjës janë ngritur në...
Postuar me 22 Gus 2014
, 13:04
off

Rama: S’rritet çmimi i energjisë

Kryeministri i vendit, z.Edi Rama ka mbajtur dje një komunikim në twitter dhe facebook me qytetarët dhe i është përgjigjur pyetjeve të tyre. Pyetjet varionin nga një sërë fushash dhe sektorësh, edhe nga ai energjitik. Pyetjes nëse do të rritet çmimi i energjisë, z.Rama është...
Postuar me 22 Gus 2014
, 12:25
off

Mali i Zi, projekti energjetik

Kompania italiane TERNA dhe Operatori i Sistemit të Transmetimit të Malit të Zi nuk arritën një marrëveshje me Kroacinë për ndërtimin e linjës nënujore të energjisë Itali-Mali i Zi. Pala kroate, që është duke kryer kërkime për naftë dhe gaz në Adriatik, nuk ka pranuar projektin e...
Postuar me 22 Gus 2014
, 9:56
off

Punonjësit e HEC-it të Banjës bojkotojnë punën

Rreth 500 punonjës të Hidrocentralit të Banjës prej mbrëmjes së kaluar kanë hyrë në grevë urie dhe kanë bojkotuar punën. Ndërsa përfaqësuesit turq të firmës kontraktore janë shprehur se do rishikohen kërkesat e tyre. Kjo është e disata herë që ata kanë dalë në protestë për...
Postuar me 21 Gus 2014
, 14:12
off

“Shkarkohet” ish-administratori i CEZ

Vendimi Largohet Marksi i CEZ-it. Enti Rregullator i Energjisë ka vendosur që Ronald Marks, administratori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike sh.a. (ish-CEZ Shpërndarje sh.a.) gjatë kohëzgjatjes së administrimit të përkohshëm, të mos jetë më në këtë detyrë. Në...
Postuar me 21 Gus 2014
, 13:19
off

HEC-et mbi Radika: 77,900 firma kundër!

Në 24 qershor, përfaqësues të shoqatës mjedisore Riverwatch kanë depozituar pranë zyrave të Bankës Botërore në Vienë një peticion të nënshkruar nga 77,930 persona, kundër financimit të HEC-eve mbi lumin Radika. “Larg duart nga Mavrovo” lexon peticioni (Mavrovo është park...
Postuar me 21 Gus 2014
, 12:45
off

South Stream të kalojë në Turqi

Një gazetë ruse ka botuar një artikull duke sugjeruar se tubacioni i gazit të favorizuar të Kremlinit të South Stream mund të anashkalojë Bullgarinë, Serbinë, Hungarinë dhe Slloveninë në rrugën e tij, dhe në vend të saj të arrijë destinacionet e tij përfundimtare, Italinë dhe...
Postuar me 21 Gus 2014
, 11:04
off

KEDS, tarifë edhe për lexim sahatësh

Energjetika njeh vetëm shtrenjtim. Ngarkohen sërish konsumatorët kosovarë. Konsumatorët e energjisë elektrike përveç pagesës së tarifave me rritje ndaj KEDS-it, ata paguajnë edhe një tarifë fikse prej 2.50 euro. Kjo tarifë paguhet për të mbuluar kostot e leximit të njehsorëve,...
Postuar me 20 Gus 2014
, 15:13
off

Arrestohet administratori i minierës së Martaneshit

Vetëm disa orë pas tragjedisë në një nga galeritë private të Fushë Lopës në Martanesh, policia e Burrelit ka arrestuar rreth orës 21:00 të mbrëmjes së të martës Shemsi Ballabanin, administrator, njëherësh dhe drejtues teknik i minierës. Ai akuzohet për shkelje të rregullave të...
Postuar me 20 Gus 2014
, 13:58
off

HIB Petrol: Politika të përmbahet

HIB Petrol lut prokurorinë që ta kryejë punën në mënyrë profesionale, sa më shpejtë dhe pa u ndikuar nga presioni i kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, në mënyrë që edhe të vihet në vend dinjiteti dhe të rikonfirmohet imazhi i mirë i kompanisë, i lënduar nga akuzat...
Postuar me 20 Gus 2014
, 13:49
off

Martanesh, MEI revokon lejen minerare

Ministria e Energjisë dhe Industrisë informon se më date 19/08/2014, rreth ores 0930, në subjektin minerar “ALBA – CO”shpk, vendburimi Fushë Lopë, Batër, rrethi Bulqizë, në nënkatin e tretë të galerisë nr. 8, ka ndodhur një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e dy punonjësve...
Postuar me 20 Gus 2014
, 13:11
off

Armo: Të ardhura 24 mln €, humbje 340 mln €

Kompania deklaron në bilancin e saj të ardhura minimale dhe humbje kolosale, që u dyfishuan nga rivlerësimi i pronës dhe rënia e vlerës së aktiveve financiare…. 2013-a ka qenë një vit mjaft i mbrapshtë për ARMO-n, rafinerinë e naftës, ku aktualisht shumicën e aksioneve e zotëron...
Postuar me 20 Gus 2014
, 12:31
off

Gazi europian shpëton Ukrainën

Prurjet e gazit drejt Evropës ka të ngjarë të mos ndërpriten teksa Gazprom varet nga të ardhurat e shitjeve, referon një analist i lartë. Çmimet evropiane të gazit natyror po përmbysin rënien e tyre më të madhe në pesë vjet teksa rritet shqetësimi se tensioni mes Rusisë dhe...
Postuar me 20 Gus 2014
, 11:44
off

Prodhimi i naftës në SHBA mund të pakësohet nga 2016

Raporti i Agjensisë Ndërkombëtare të Energjisë, Paris, mbi tregun e naftës, i publikuar në qershor, përmban një grafik nga i cili duket se prodhimi i naftës në SHBA do të arrijë pikun historik në qershor 2016. Pak u vu re ky raport megjithëse konfliktet në botë për naftën e gazin...
Postuar me 20 Gus 2014
, 11:17
off

OSHEE lajmëron remonte në Tiranë

Drejoria e Tensionit te Lartë, Qendër, në Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike do të kryejë punime remonti. Në dt. 20 Gusht 2014 nga ora 09:00 deri në orën 12:00 do të kryhen remonte në Nenstacionin e Pallatit të Kongreseve në Zbarat 6 kVte Sek I dhe fidrat 6 kV. Për...
Postuar me 20 Gus 2014
, 10:50
off

Skandali i naftës, komuna letër prokurorit

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i ka shkruar një letër kryeprokurorit të Kosovës, Sylë Hoxhës, ku nga ky ka kërkuar informata rreth skandalit të naftës në shkollat e Prishtinës, ku kompania “Hib Petrol” i kishte shitur Komunës naftë për ngrohje, e ku prania e...
Postuar me 20 Gus 2014
, 10:15