info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Ndalohen pronarët e minierave ku ndodhi aksidenti

Miftar Losha dhe Albet Losha të cilët humbën jetën dje në minierën e Selishtës në Dibër kanë qenë duke punuar në mënyrë të paligjshme-informale, në një objekt i cili kishte ndërprerë aktivitetin, punonin pa asnjë urdhër pune me shkrim nga drejtues teknik, të pa siguruar dhe të pa...
Postuar me 31 Gus 2015
, 14:47
off

Nafta sot

Marshimi i çmimeve të naftës gjatë sesionit të së Premtes në bursat ndërkombëtare, është reflektuar edhe në tregun e naftës me shumicë, në vendin tonë. Gjatë sesionit të sotëm, nafta me shumicë shitet me 143.32 lekë për litër, në një rritje me 2.47%, krahasuar me sesionin e...
Postuar me 31 Gus 2015
, 14:21
off

Njoftim për subjektet minerare në Has

Njoftojmë të gjitha subjektet që ushtrojnë aktivitet minerar në rrethin e Hasit se nga data 31.08.2015 deri në datën 04.09.2015 do të jenë objekt i kontrollit nga Sektori i Mbikqyrjes së Shfrytëzimit të Rezervave të Aktivitetit Minerar, Drejtoria Minerare, Agjencia Kombëtare e...
Postuar me 31 Gus 2015
, 13:56
off

Ulqin, një vajzë nga Kosova vdes nga korenti

Një vajzë nga Kosova ka humbur jetën si pasojë e rënies në kontakt me energjinë elektrike në Ulqin. Ngjarja ka ndodhur në zonën e plazhit, në banesën ku vajza 24-vjeçare me iniciale E.A., nga Ferizaj, ka rënë në kontakt me korrentin ndërsa ndodhej në banjë. Shoqet e vajzës i kanë...
Postuar me 31 Gus 2015
, 13:14
off

4 format e evazionit në sektorin minerar

Deklarimi i cilësisë së ulët të mineraleve të eksportuara me qëllim që të paguhet më pak rentë në doganë; fatura të fryra; paga të ulëta; çmime të ulëta eksporti, janë format kryesore të evazionit në sektorin minerar… Ministri i Financave Shkëlqim Cani në një takim të zhvillua...
Postuar me 31 Gus 2015
, 12:35
off

OSHEE blen 131 mijë megavat energji

Operatori i Shpërndarjes bleu 131.7 mijë megavat energji elektrike për të mbuluar humbjet e parashikuara të shtatorit. Sipas njoftimit zyrtar, në tenderin e zhvilluar janë shpallur fituese katër kompani, të cilat do të furnizojnë këtë sasi energjie. Sipas OSHE, çmimi mesatar i...
Postuar me 31 Gus 2015
, 11:32
off

Shqipëria do marrë pjesë në Samitin “Oil & Gas Balkan”

Zyrtarë të Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë, si dhe të AKBN-së do të jenë pjesë e grupit përfaqësues të Shqipërisë në Samitin e 4-ët të IRN “Oil Ballkani & Gas” në datë 23-25 shtator, që do të mbahet në Sheraton Hotel Riviera të Dubrovnikut, në Kroaci. Në këtë samit...
Postuar me 31 Gus 2015
, 10:50
off

6 mujori I, 39% e naftës u shit në tregun vendas

Rreth 40 për qind e naftës që nxirret në vendin tonë ka destinacion tregun e brendshëm. Të dhënat zyrtare nga Agjencia e Burimeve Natyrore bëjnë me dijë se, prodhimi total i naftës në gjashtëmujorin e parë arriti në mbi 626 mijë tonë nga të cilat, 243 mijë tonë ose 39% u shite...
Postuar me 31 Gus 2015
, 10:28
off

Aksident i rëndë në minierën e Selishtës

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e dy minatorëve ka ndodhur ditën e sotme në Peshkopi. Ngjarja e rëndë është shënuar në minierën e Selishtës, ku fillimisht kanë mbetur të plagosur rëndë minatorët, Miftar Losha, 54 vjeç dhe Albert Losha, 35 vjeç, kushërinj me njëri-tjetrin....
Postuar me 31 Gus 2015
, 9:49
off

Bankers, përfundon kompesimi i banorëve

Bankers Petroleum ka njoftuar sot se kompensimi i banorëve të Marinzës, të prekur nga shperthimet në prill të këtij viti, ka përfunduar, madje edhe pastrimi dhe rehabilitimi i zonës. “Të gjitha rrugët publike janë riparuar dhe mbi 2,000 kanale kullimi janë pastruar dhe...
Postuar me 29 Gus 2015
, 10:36
off

Metalet e çmuara, shpresa e Serbisë

Qeveria beson se shfrytëzimi i burimeve minerare mund të gjenerojë të ardhura të mëdha, por ekspertët thonë se ka domosdoshmëri për strategji për të siguruar se investitorët nuk do të marrin pjesën më të madhe të fitimeve. Zyrtarët kanë rritur shpresat se Serbia mund të fitojnë...
Postuar me 29 Gus 2015
, 9:54
off

Bilanci i KESH, i rënduar

Provizioni i detyrimeve te parambetura është në zbatim të shkresës së ardhur nga MZHETTS Nr. 5569/1 Prot. Datë 24/07/2014 “Miratojmë bilancin kontabël dhe shpërndarjen e rezultatit të vitit 2013 ” në të cilën kërkohet të zbatohen rekomandimet e lëna nga ana e eksperteve kontabël...
Postuar me 28 Gus 2015
, 14:32
off

Vizioni i BE për energjitikën

10 vjetori i krijimit të Komunitetit të Energjisë ka mbledhur së bashku gjatë Samitit të Vjenës përfaqësues të lartë të shteteve anëtare. Në këtë kuadër u mbajt Konferenca e 10 vjetorit të krijimit të Komunitetit të Energjisë, nën patronazhin e Kryeministrit të Shqipërisë Edi...
Postuar me 28 Gus 2015
, 13:46
off

TAP kërkon liçencën e operatorit të pavarur

Enti Rregullator i Energjisë (ERE) nis procedurën për shqyrtimin e aplikimit të shoqërisë TAP për licencën e Operatorit të Pavarur të transmetimit të gazit natyror. Të njëjtën kërkesë, kompania që po ndërton gazsjellësin TAP e ka paraqitur po ashtu në Greqi dhe në Itali. Me an...
Postuar me 28 Gus 2015
, 12:53
off

Rritet çmimi i naftës në tregjet botërore

Çmimi i naftës u rrit në tregjet botërore në më shumë se 7 për qind. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, çmimi i naftës bruto u rrit për 3 dollarë e 24 cent në 46 dollarë e 37 cent për fuçi, ndërsa nafta bruto amerikane u rrit me 3 dollarë e 15 cent në 41 dollar e 74 cent pë...
Postuar me 28 Gus 2015
, 12:21
off

Serbia hyn në tregun kosovar të energjisë

“Elektroprivreda Srbije” do të jetë pronare e kompanisë “ElektroSever”, e cila do t’i furnizojë me energji elektrike një pjesë të qytetarëve të Kosovës, shkruan sot Koha Ditore. EPS-ja është kompani shtetërore e Serbisë, që ka në pronësi rrjetin dhe njësi prodhuese në Serbi. Ajo...
Postuar me 28 Gus 2015
, 11:36
off

Fushë-Krujë, rilidhën energjinë, arrestohen

Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Krujë gjatë 24 orëve të fundit kanë goditur dy raste të lidhjes së paligjshme të energjisë elektrike duke arrestuar në flagrancë dy shtetas. Të arrestuarit janë shtetasit: Lumturi Sallaku, 57 vjeçe, banuese në Fushë-Krujë dhe...
Postuar me 28 Gus 2015
, 11:06