Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Shpërthen rafineria ruse në Bosnje, një i vdekur

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një rafineri të zotëruar nga rusët në veri të Bosnjë, duke lënë të vdekur një person dhe 9 të tjerë të plagosur.

Shpërthimi ka nisur në mbrëmjen e djeshme duke shkaktuar zjarr të madh, i cili është shuar nga zjarrfikësit mëngjesin e sotëm. Nuk dihet ende shkaku i shpërthimit, ndërkohë që autoritetet kanë nisur hetimet.

Disa shtëpive afër rafinerisë u janë thyer xhamat për shkak të shpërthimit, i cili është dëgjuar edhe në anën tjetër të kufirit, përtej Lumit Sava në Kroaci.

Rafineria Bord udhëhiqet nga një njësi e “Zarubezhneft”, kompani e naftës në pronësi të shtetit rus. Ajo mund të përpunojë 1.2 milionë ton naftës brenda vitit.

Gazeta Shqip,  10.10.2018