info@energjia.al

Një 50 vjeçar, punonjës i OSHEE në Fier humbi jetën pak ditë më parë dukë rregulluar një defekte në një shtyllë të tensionit të lartë. Report Tv ka shkuar në shtëpinë e të ndjerit Sabri Vriga në fshatin Ngjeqar i cili ka lënë pas nënë, gruan dhe dy fëmijë.

Familjarët kërkojnë ndihmën e shteti pasi Sabriu ishte i vetmi burim të ardhurash për ata. Pak ditë më parë 50 vjeçari Sabri Vriga, punonjës në OSHEE në Fier ndërroi jetë ndërsa po rregullonte një defekt në shtyllën e tensionit të lartë në fshatin Drizë të Fierit. Report Tv ka shkuar në shtëpinë e të ndierit në fshatin Ngjeqar të Fierit dhe ka kontaktuar me familjarët të cilët përveç dhimbjes ata tashmë do të përballen edhe me pamundësinë për të pasur një jetë normale, pasi familja mbahej vetëm më të ardhurat e kryefamiljarit.

Nëna e Sabriut, Kadrie Vriga me lot në sy tregon se djali i saj ka qenë i papërtuar për punën madje punonte edhe në punë që nuk i takonin ati. Shqetësimi i saj është se pas largimit të tij nga familja do të përballet me vështirësi financiare, pasi ai ka lënë pas gruan dhe dy fëmijë.

“Djali im ishte në punë si të gjitha herët e tjera, kishte 19 vjet në punë ditën e fundit të tragjedisë nuk u kthye, hipur në shtyllë në krye të detyrës,çfarë të them për dhembjen që kam”, shpjegon nëna Kadrie Vriga. “Tani më ka lënë mua mbrapa me dhimbje të madhe edhe gruan në moshë të re, më la dy fëmijë të ndihmohen nga shteti t’u lidhë pension po ashtu edhe gruaja se është pa punë”, tregon nëna e të ndjerit.

Ndërkohë bashkëshortja e Sabriut, Mirela kërkon nga shteti që t’i lidhet një pension pasi burri i saj humbi jetën në krye të detyrës, ndërkohë që fëmijët janë akoma në shkollë dhe nuk me çfarë të kujdeset për ta.

“E nisa në mëngjes në punë në krye të detyrës, në darkë u bë ajo që ndodhi kam ngelur në mes të rrugës, unë dua të marr gjakun e burrit, djali është 23 vjeç është pa punë edhe unë gjithashtu, në duam mundimin e burrit kemi ngelur përjashta tani, dua të lidhet asistencë sipas ligjit”, tha bashkëshortja Mirele Vriga.

50 vjeçari Sabri Vriga kishte hipur në një shtyllë të tensionit të larte dhe nga të dhënat e marra nga dëshmitarët ai ka pasur një kontakt me një nga telat përcjellës të tensionit të lartë i cili i ka shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Lidhur me këtë ngjarje ka nisur edhe një hetim, ndërkohë që dy elektricistët e tjerë të cilët kanë qenë së bashku me 50 vjeçarin Vriga janë shoqëruar në polici. Për ta është dhënë masa e arrestit me burg deri në sqarimin e rrethanave të ngjarjes.
Pas intervistës nga Report Tv, me familjarët e të ndierit  OSHEE-së dega Fier ka reaguar duke thënë se do punësoj djalin e të ndierit.

Gjithashtu, OSHEE do të paguajë plotësisht edhe pagesën e studimeve të vajzës së të ndjerit, Donaldës, e cila ndjek studimet për Financë-Bankë pranë Universitetit Europian të Tiranës.

Shqiptarja.com  07.12.2017

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rënie edhe në sesionin e sotëm, për shkak të rritjes së rezervave të produkteve të rafinuara të naftës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Nafta Brent e Londrës po tregtohet në rreth 62.4 dollarë për fuçi, ndërsa nafta Bruto amerikane tregtohet në rreth 57.15 dollarë për fuçi.

Me tregjet e aksioneve nën presion, për shkak të rënies së sektorit teknologjik dhe bonove amerikane, investitorët po tregohen të kujdesshëm përsa i përket parashikimeve për rritjen ekonomike dhe lëndëve të para industriale, siç është nafta dhe bakri.

Megjithatë, ulja e prodhimit nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës, Rusia dhe vendet e tjera ka rritur naftën Brent me rreth 40%, që nga qershori i këtij viti.

Rënia në sesionin e sotëm u ndikua nga raporti i Institutit Amerikan të Naftës, që tregoi se, rezervat e benzinës u rritën me 9.2 milionë fuçi, gjatë javës së u mbyll më 1 dhjetor, ndërsa produktet e distiluara, që përfshijnë naftën dhe vajin për ngrohje, u rritën me 4.3 milionë fuçi.

Një faktor kyç që mund të dëmtojë përpjekjet e OPEC për të balancuar tregun dhe rritur çmimet, është pikërisht prodhimi në SHBA, që është rritur me rreth 15% që nga mesi i vitit 2016, në rreth 9.68 milionë fuçi në ditë, një niveli i përafërt me Rusinë dhe Arabinë Saudite.

Scan Tv,  07.12.2017

Ndërprerjet e energjisë vijojnë sërish për shkak të punimeve në linja e nënstacione. Kështu, nga punimet që do të kryhen në nënstacionin Qafë Mollë, disa zona të Tiranës do të kenë ndërprerje energjie.

Kufizimet sipas OSHEE do të jenë nga ora 11:00 deri në 12:00 në këto zona: Shkallë, Darshë, Qafë Mollë, Shupal, Selitë e Malit, Zall Dajt, Shën Gjergj, Verri, Zall Bastar, Murrizë, Vilëz, Zgurë, Shënmeri, Dom, Fag dhe Derje.

Kufizime të pjesshme do të ketë edhe në rrugën “Dëshmorët e 4 Shkurtit”. Ndërkohë, nga data 7 deri në 9 dhjetor do të vijojnë punimet në kabinën Laprakë, ku do të përballen me kufizime energjie banorët e rrugës “Pandi Bardha” në orën 10:00 – 14:00.

Ndërkohë, sipas OSHEE ndërprerje energjie do të kenë edhe shumë zona e subjekte në qytetin e Durrësit e Shijakut. Kjo për shkak të punimeve që Operatori i Sistemit të Transmetimit do të kryejë nesër në linjën 220kV Rrashbull – Fier dhe në linjën 110kv Rrashbull – Spitallë, në linjën 35kV L30-20 Shkozet – Fllakë.

Scan Tv,  07.12.2017

Kompanitë në mbarë botën – në transport, eksplorim, energji, ndërtim- janë të gjithë duke kërkuar gjithnjë e më shumë mundësi për tu rritur në të ardhmen.

Hapësira shpejt po bëhet një vend ku industritë që fuqizojnë ekonominë tonë globale do të kryejnë biznes.

Çfarë e quajmë një zonë ekonomike si kjo, që nuk kufizohet vetëm në një planet të vetëm dhe nuk ka më kufij fizikë? Ne nuk mund ta quajmë atë një industri, kur grupet industriale private mund të gjenerojnë të ardhura dhe fitime jo vetëm nga Toka, por nga asteroidet pranë Tokës (NEAs), Hënës dhe Marsit dhe më gjerë. Është thjesht një medium në të cilin njerëzimi kryen tregti.

Le të hedhim një vështrim në sektorët e industrisë që do të jenë të parët që do të përfitojnë nga sfera jonë e zgjeruar ekonomike dhe disa nga mundësitë specifike për rritje.

Energjia

Me një vlerë me mbi 8.4 trilionë dhe një rritje me normë vjetore prej 4,1 për qind, energjia është industria më e madhe në Tokë. Vlera në mbi 8.4 trilionë dollarë dhe rritja me një normë rritje vjetore prej 4,1%, energjia është industria më e madhe në Tokë.

Jeff Bezos, themelues dhe CEO i Amazon, parashikon “miliona njerëz që jetojnë dhe punojnë në hapësirë” në dekadat e ardhshme. Bezos është aq i bindur për këtë rezultat se ai po investon më shumë se 1 miliard dollarë në vit në firmën e tij të transportit të hapësirës “Blue Origin”. Një popullatë në hapësirë ​​në këtë shkallë do të kërkojë sasi të mëdha energjie për të jetuar, punuar dhe transportuar. Kjo energji do të vijë nga energjia diellore, e cila është më e efektshme kur mblidhet në hapësirë ​​për shkak të mungesës së një atmosfere filtrimi; dhe raketa kimike, të cilat do të jenë mekanizmi primar i transportit për të ardhmen e parashikueshme.

Minierat

Industria globale e minierave ka rënë në vitet e fundit nga një vlerë tregu prej më shumë se $ 1.6 trilion në vitin 2010, në 714 miliardë dollarë në vitin 2016, por kjo mund të ndryshojë shpejt sapo të përkufizohet “industria globale e minierave”.

Burimet hapësinore mund të nxirren nga trupat qiellorë, sidomos asteroidet dhe Hëna. Goldman Sachs lëshoi ​​një raport në fillim të këtij viti se deklarimi i minierave të asteroideve është më realist se sa është perceptuar, me kosto “të krahasueshme me minierat tradicionale”. Qeveria e Luksemburgut beson kaq fort në këtë industri në zhvillim sa që kohët e fundit krijoi iniciativën “Space Resorce” prej 227 milion dollar për të kthyer Luksemburgun si një qendër europiane për burimet hapësinore. Qëllimi i tij është të kontribuojë në eksplorimin paqësor dhe shfrytëzimin e qëndrueshëm të burimeve hapësinore për të mirën e njerëzimit. Aktivitetet e minierave hapësinore fillimisht do të përqendrohen në ujërat dhe ujërat e rrjedhshëm që mundësojnë infrastrukturën në hapësirë.

Transporti

Shfrytëzimi i burimeve në hapësirë dhe tregtimi i tyre në planetin Tokë do të krijojë autostradën e parë hapësinore. Imagjinoni potencialin e rritjes së industrive të energjisë, minierave dhe rafinimit sapo të çlirohen nga kufizimet e një ekonomie që kufizohet vetëm në Tokë. Ndërmarrjet në transportin hapësinor dhe ato të logjistikës që do të konsumojnë këto produkte tashmë janë të vendosura mirë dhe drejtohen nga titanët e industrisë: Jeff Bezos (Blue Origin), Elon Musk (SpaceX), Richard Branson (Virgin Galactic) dhe Tory Bruno Nisja e Aleancës).

Ndërtimi

Sot, industria globale e ndërtimit konkurron me industrinë e energjisë për titullin e industrisë më të madhe në botë, dhe ky rivalitet do të vazhdojë në hapësirë. Sistemet e para orbitale të ndërtimit do të vendosen para fundit të dekadës. Këto anije kozmike robotike do të jenë në gjendje të grumbullojnë struktura të mëdha në orbitë dhe si dhe do të riparojnë ose mbushin me karburant satelitët ekzistues. E ardhmja e ndërtimit në hapësirë nuk do të duket aspak si në Tokë, por do të jetë po aq e vlefshme, sepse teknikat dhe ofertat e shërbimit do të aplikohen në të gjithë zinxhirin e vlerës në hapësirë.

Shërbime dhe pasuri të patundshme

Njerëzit mund të jetojnë, punojnë dhe luajnë në hapësirë ​​vetëm nëse kanë strehim në mjedisin e ashpër të hapësirës. Sot, Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) ka pasur një prani të qëndrueshme njerëzore për më shumë se 10 vjet, por kjo gjithashtu së shpejti do të ndryshojë.

Shumë kompani të stacioneve komerciale të hapësirës, ​​duke përfshirë një të krijuar nga miliarderi Robert Bigelow, po konkurrojnë për kontrata fitimprurëse që shkojnë nga mbështetja e astronautëve sovranë, deri te dërgimi i turistëve me vlerë të lartë neto, dhënia me qira të hapësirave në hapësira, si dhe ndërtimi i hapësirave për programet e hulumtimit dhe zhvillimit.

Kjo industri e re parashikohet të gjenerojë 37 miliardë dollarë vetëm në dekadën e ardhshme.

Habitatet hapësinore do të lancohen fillimisht nga Toka, por ndërsa zinxhiri i furnizimit me burime zgjerohet dhe metalet nga asteroidet dhe Hëna bëhen të disponueshme, ky sektor gjithashtu do të mbështetet në burimet e burimit nga hapësira. Qytetet e para në hapësirë ​​do të bëhen të mundshme kur shfaqen tregjet për pasuri të paluajtshme në orbitë. Hapësira do të bëhet e përballueshme dhe fitimprurëse për zhvilluesit.

Scan Tv,  07.12.2017