Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Nëntor 15, 2017

Makina tërësisht elektrike më e shpejtë në botë

Një kompani e re kaliforniane e quajtur RAESR (Rice Advanced Engineering Systems and Research) ka zbuluar një makinë krejtësisht elektrike që arrin një shpejtësi marramendëse. Makina e quajtur Tachyon Speed, që e ka marrë emrin nga…

Banorët e tokave të HEC-it, kërkesë ambasadave

Disa familje kuksiane kërkojnë azil në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në një kërkesë publike drejtuar Ambasadës Amerikane, ata thonë se nuk kanë të ardhura për të mbijetuar në Shqipëri. Tokat e tyre u përmbytën nga ndërtimi i…

Video, masat për ndikimet mjedisore nga TAP

Gazsjellësit Trans-Adriatik AG ( TAP AG) ka publikuar një video të re ku tregon zbatimin e një numri iniciativash dhe masash që po ndërmerr për të shmangur ndikimet në mjedisin në të cilin po punohet. Në përputhje me kuadrin rregullator…

Konfindustria: Pse nuk duhet miratuar statusi i minatorit

Projektligji “Për statusin e minatorit” e iniciuar nga një grup deputetësh nuk duhet të miratohet, sipas Konfindustria, pasi drafti i paraqitur në Kuvend është i pazbatueshëm, si dhe prodhon pasoja të rënda në zhvillimin e industrisë…

Prodhimi në SHBA zbeh marrëveshjen e OPEC

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rënie të lehtë në sesionin e sotëm, për shkak të pritshmërive për një rritje të mëtejshme të prodhimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që ka eklipsuar optimizmin e OPEC dhe vendeve të tjera prodhuese për…

Energjia, çelet ekso-forumi i parë në Tiranë

Energjia dhe fokusi i veçantë tek burimet e rinovueshme mund të quhet padiskutim kryefjala e debateve dhe zhvillimeve të këtij viti. Per herë të parë këtë vit Shqipëria miratoi ligjin “Për burimet e rinivueshme të energjisë” duke i hapur…

Autoritetet sigurojnë vendin e ndërtimit të TAP në Itali

Agjencitë lokale të zbatimit të ligjit po sigurojnë vendin e ndërtimit të tubacionit Trans Adriatik (TAP) në Italinë Jugore, tha konsorciumi i TAP AG në faqen e tij të Twitter. “Është një përparësi për të siguruar sigurinë e punëtorëve…