Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Nëntor 8, 2017

Ahmetaj: Borxhet e ARMOs, pasojë e privatizimit

Kryetari i komisionit parlamentar të ekonomisë, Erjon Braçe kërkoi shpjegime nga ministri i Financave për borxhet e mëdha që kompania ARMO ka ndaj Tatimeve. “Me 24.5 miliardë lekë borxh i trashëguar doganor, ku mbi 55 për qind e tij…

Gjiknuri në takimin me FIAA: Bashkëpunim me biznesin

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, z. Damian Gjiknuri mori pjesë sot në mëngjesin e punës organizuar nga Shoqata e Investitorëve të huaj në huaj në Shqipëri ( FIAA). Në fjalën e tij, ministri vuri theksin në investimet e huaja në…

BERZH: Rritje ekonomike falë projektit TAP

Sipas raportit më të fundit të BERZH, Shqipëria do të ketë rritje ekonomike 3.7% në 2017, parashikim ky me rritje 0.2% krahasuar me raportin e mëparshëm në maj të këtij viti. BERZH ia atribuon këtë rritje projektit TAP dhe ndikimit të tij…

Bien Brent dhe WTI

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rënie mëngjesin e sotëm. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, ranë me 30 cent ose me 0.5 për qind dhe u tregtuan me 56.90 dollarë për fuçi. Treguesit referenc për naftën e…

Tesla do prezantojë kamionin elektrik

Më 16 nëntor Tesla do të prezantojë kamionin elektrik. Kompania e konfirmoi këtë përmes ftesave që dërgoi me email për mediat. Ftesa paraqesin një imazhe të plotë të kamionit të Teslës por të  mbuluar nga një hije ku shkëlqejnë vetëm…

Shqipëria, vendi më i pastër për makinat elektrike

Makinat elektrike mund të mos lëshojnë gazra në atmosferë, por ato janë ekologjike vetëm po aq sa burimi që prodhon elektricitet për bateritë e tyre. Sipas Unionit të Shkencëtarëve të Shqetësuar, nëse një vend përdor qymyrin për të prodhuar…