Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Tetor 2, 2017

8 mujori, bien importet e karburanteve me 22%

Këtë vit gara ndërmjet prodhimit vendas dhe mallrave të importit ka spikatur në disa sektorë. Rivënia në punë e rafinerisë së përpunimit të naftës ARMO, ka ulur në mënyrë drastike importin e karburanteve, teksa importet e birrës kanë fituar…

Bien investimet e huaja në energji dhe gaz

Investimet e huaja, sipas sektorëve, tregojnë për një ecuri të paqëndrueshme në vite. Teksa energjia po bie dhe telekomunikacionet janë në maturim, nuk ka sinjale për hyrje të reja. … Energjia është sektori që ka pasur investimet më të…

Gazprom heq dorë nga projekti në KRG

Sergey Petrov, Drejtori i Përgjithshëm i Gazprom Neft, pjesë e gjigandit rus të Energjisë, Gazprom bëri të ditur se kanë hequr dorë nga projekti për hapjen e pusit të naftës në Halepce, Irak, Qeveria Rajonale e Kurdistanit (KRG). Në një…

ELEM, 212 mln euro për qymyrin në Maqedoni

ELEM, në periudhën prej vitit 2012 deri në vitin 2017, ka shpenzuar 212 milionë euro për gërmimin e qymyrit për nevojat e Kombinatit të Manastirit dhe Osllomejit, njoftoi drejtori i ri i kompanisë shtetërore, Dragi Minovski. Për këtë qëllim…

KESH në situatë të vështirë, ja arsyet

Flet Agron Hetoja, Administrator i Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) Viti 2016 ka qenë pozitiv për Korporatën Elektroenegjetike Shqiptare, sipas administratorit të saj, Agron Hetoja, si rrjedhojë e mirëmenaxhimit dhe…

Bien Brent dhe WTI

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rënie mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, ranë me 15 cent dhe u tregtuan me 51.52 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e…

OSHEE drejt rimëkëmbjes totale

Flet z. Adrian Çela, administrator i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) OSHEE me strategjinë dhe hapat që po ndërmerr prej më shumë se 2 vitesh, është drejt një konsolidimi të plotë, si shoqëri publike…