info@energjia.al

Korporata Elektroenergjitë Shqiptare hapi procedurën për importin e energjisë në muajin tetor. Në dokumentet e kësaj procedure rezulton se kërkohet një sasi të paktën 4500 MW më e lartë se në muajin paraardhës.

Në të njëjtën ditë duket se edhe OSHEE ka shpallur procedurën e importit por duke kërkuar përveç plotësimit të sasisë që duhet për tetorin edhe sigurimin e ofertave për nëntorin e dhjetorin.

Procedura e KESH

KESH është duke përdorur për importet transhin e dytë të kredisë me Bankën  Botërore e cila përmes programit të Rimëkëmbjes ka një fond prej 22.4 milionë euro vetëm për rastet e emergjencës.

Subjektet e interesuara duhet të paraqesin ofertat pranë KESH deri në 27 shtator ndërkohë që vlefshmëria e tyre duhet të jetë deri në 28 shtator 2017. Periudha e importeve do të jetë nga data 1 deri në 31 tetor nga 00:00-24:00.

Në total sasia që do të importohet nga ana e KESH është 134 100 MW kurse pjesa tjetër që duhet për të plotësuar furnizimin në vend do të bëhet nga ana e OSHEE-së.

KESH në shtator kërkoi të importonte  129 600 MË energji ndërkohe që në mbyllje të procedurës u importuan vetëm 115 200 MË me një çmimi mestar prej 62.33 euro/MW dhe shuma totale e shpenzuar ishte 7.18 milionë euro.

Procedura e OSHEE

OSHEE ka hapur procedurën e saj e cila konsiston në katër lote.

Tek i pari kërkohet energji me fuqi deri në 120 MË për periudhën 1 tetor deri më 31 tetor dhe lëvrimi të bëhet përgjatë 24 orëve të çdo dite.

Në lotin 2 priten oferta për periudhën 1-31 tetor me një fuqi deri 60MW dhe për një kohë furnizimi 16 orë në ditë nga 06:00-22:00.

Në lotin e tretë operatorët e interesuar mund të ofrojnë energji me fuqi deri 100MËdhe për një kohë furnizimiN 24 orë  për periudhën nga 1 nëntori deri në 30 nëntor.

Loti i katërt parashikon furnizimin nga 1 deri në 31 dhjetor ku furnizimi të jetë 24 orë në ditë dhe me fuqi deri në 200 MË.

Jo rastësisht kompania e shpërndarjes ka përfshirë katër lote në procedurën e saj duke kërkua kombinimin e ofertave më të mira që do t’i sjellin asaj edhe kursim në fonde.

Përmirësimi disi i kushteve klimatike në vend por edhe në rajon pritet që të lehtësojë disi negociatat për sigurimin e importeve që për shtatorin shkuan deri në pesë raunde si asnjëherë më parë.

Operatorët e interesuar për të shitur tek OSHEE duhet të paraqesin ofertat e tyre deri më 28 shtator.

Kostoja financiare e importeve

Situata e thatësirës së këtij viti vuri në vështirësi kompanitë e sektorit energjetik ku peshën kryesore e mbajti OSHEE duke importuar me fondet e veta ndërkohe që KESH kishte në punë HEC-et në kaskadën e Drinit duke përpunuar vetëm prurjet minimale.

Importet nga qershori deri më tani u kanë kushtuar në total 90 milionë euro ndërkohe që kjo shifër pritet të rritet pas përfundimit të procedurave të tetorit nga KESH dhe OSHEE.

Revista monitor,  25.09.2017

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri shoqëruar nga Administratori i Operatorit të Shpërndarjes Adrian Çela ndoqën nga afër punimet që po kryhen për rinovimin e rrjetit elektrik në zonën e Laprakës. Investimi prek zonën e Stacionit të Trenit, Rrugën Jordan Misja, bllokun pranë Hipotekës, një pjesë të zonës së Don Boskos dhe pothuajse gjithë Laprakën.

Linja e vjetër  6 kV është demontuar duke u zëvendësuar me atë të re 20 kV duke garantuar një cilësi shumë më të lartë furnizimi.

“Janë 20 kilometra kabëll i ri, janë rreth 28 kabina të reja. Ky investim pasohet edhe nga një tjetër për fidrin 356 që do të kapë gjithë pjesën e mbetur të Don Boskos dhe Bregun e Lumit. Brenda këtij viti, kjo zonë do të ketë një linjë të re shpërndarjeje brenda standardeve. Nuk është investimi i fundit që po kryejmë në Tiranë me fondet e OSHEE. Dua të falënderoj të gjithë abonentët, jo vetëm në qytetin e Tiranës por në mbarë Shqipërinë që vazhdojnë ti përgjigjen pagesës së faturave. Ritmi i arkëtimeve është në nivele të kënaqshme dhe kjo po u kthehet qytetarëve me investime”, theksoi administratori i OSHEE-së Adrian Çela.

Ndërkaq, Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri u shpreh se këto investime janë pjesë e rivitalizimit të infrastrukturës energjitike të vendit.

“Është pjesë e një plani për rivitalizimin e të gjithë infrastrukturës energjitike në gjithë Shqipërinë. Kjo po vazhdon pavarësisht situatave të vështira financiare që ka patur Operatori i Shpërndarjes për shkak të krizës energjitike. Suksesi i reformës në energji u provua, me këtë test që kaloi sistemi, përballoi importe deri në 90 milion euro pa shkundur financat e shtetit. Të mos harrojmë se dikur, kur kishte krizë energjitike e thatësirë, financat e shtetit shkundeshin dhe pengohej çdo lloj investimi tjetër. Përkundrazi, OSHEE ka qenë në gjendje ti përballojë këto me të ardhurat e veta, me një mbështetje minimale e të programuar nga Buxheti i Shtetit. Në çdo rast vendi nuk duhet të mbetet pa energji por siç e thashë, treguesi i suksesit të reformës bëri të mundur që kompania të sigurojë furnizimin me energji, të importojë edhe pse në kushte të vështira e me çmime të larta për shkak të thatësirës e mungesës së prodhimit në gjithë Ballkanin. Ka qenë e planifikuar që në fillim të vitit një garanci e mbështetje prej 3 miliard lekësh për sektorin energjitik. Klima po përmirësohet dhe besoj se pjesa më e madhe e rrezikut është tejkaluar. Në kushtet që jemi, edhe me mbështetjen në bazë të aktit normativ, situata do jetë e stabilizuar dhe nuk do kemi problem me importin e furnizimin”, nënvizoi Gjiknuri.

Nga investimi që po kryhet në këtë zonë, më shumë se 10 mijë abonentë parashikohet të përfitojnë një furnizim më të qëndrueshëm e cilësor me energji.

energjia.al  25.09.2017

Një 57-vjeçar është arrestuar ditën e sotme në Lushnjë pasi k goditur punonjësine  e OSHEE.

Gëzim Koçiu, 57 vjeç, banues në Lushnje u arrestua në flagrancë nga policia pasi goditi për shkak të detyrës punonjësin 58 vjeçarë të OSHEE me inicialet M.T.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës”.

Njoftimi i plotë i policisë:
Lushnje
Godet punonjësin e OSHEE_së për shkak të detyrës, arrestohet në flagrancë nga policia.
Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Lushnje, arrestuan në flagrancë shtetasin
-Gëzim Koçiu, 57 vjeç, banues në Lushnje.
Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi ka goditur për shkak të detyrës punonjësin e OSHEE_së, shtetasin M.T, 58 vjeç, banues në Lushnje.
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës” parashikuar nga Neni 237 i Kodit Penal.

Shqiptarja.com  25.09.2017

Rritja e prodhimit vendas dhe rënia e konsumit nga nivelet rekord të verës kanë përmirësuar situatën energjetike në vend.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë deklaroi se për muajin e ardhshëm do të blejë vetëm 225 mijë megavat energji nga importi, ose gati dy herë më pak nga sasia mesatare e blerë në tre muajt parardhës.

Si rezultat kostoja e importeve për tetorin pritet të bjerë rreth vlerës 12 milionë euro, në një kohë që në korrik dhe gusht Shqipëria shpenzoi deri në 30 milionë euro në muaj për të blerë energji nga jashtë.

Ulja e kostos për blerjen e energjisë nga jashtë lehtëson financat e rënduara të kompanive publike të energjisë. Për periudhën korrik-shtator Shqipëria shpenzoi mbi 80 milionë euro për të blerë energji nga importi.

Pjesa dërrmuese e faturës u përballua nga fondet e vetë OSHEE-së, por edhe Korporata Elektroenergjetike pagoi 7 milionë euro nga kredia e Bankës Botërore.

Muajin e kaluar qeveria ndryshoi me urgjencë buxhetin e shtetit, duke rritur me 3 miliardë lekë mbështetjen për sektorin e energjisë.

Paratë u përdorën për të shlyer kreditë e marra nga KESH dhe OSHEE, pasi këto të fundit nuk mund të përballonin dot edhe importin edhe pagesën e kredive.

Por situata e rënduar duket se ka filluar të zbutet, për shkak edhe të rritjes së prurjeve në Fierzë. Korporata ka lajmëruar se muajin tjetër do të prodhojë mbi 150 mijë megavat energji nga kaskada e Drinit.

Kjo sasi është tre herë më e lartë nga niveli minimal që u prodhua në gusht, ndërkohë që KESH shpreson se muajin e ardhshëm reshjet do të shtohen duke e rikthyer situatën plotësisht në normalitet.

Top Channel,  25.09.2017

Administratori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, z.Adrian Cela, në një intervistë dhënë TCH, ka deklaruar se suksesi i reformës për rimëkëmbjen e sektorit energjetik, garantoi furnizimin me energji në kushtet e një thatësire të paparashikuar.

Z.Cela ka garantuar vijimin e investimeve që kompania do të kryejë në rrjetin e shpërndarjes, pavarësisht shpenzimeve që u detyrua të bëjë kompania OSHEE për blerjen e energjisë në tregun ndërkombëtar.

E pyetur nga gazetarja e TCH, Administratori i OSHEE, tha se plani i investimeve parashikon përfundimin e ndërtimit të rrjetit të ri 20 kv në të gjithë hartën e bregdetit, me qëllim garantimin e furnizimit me energji pa ndërprerje të zonave turistike, jo vetëm gjatë sezonit të verës.

Lexoni më poshtë intervistën e plotë

TCH: Si u përballua furnizimi me energji elektrike gjatë sezonit turistik nga ana e kompanisë së Shpërndarjes?

Është i dyti radhazi që kompania OSHEE përballon me sukses sezonin turistik, por ky vit ka pasur përmirësim shumë më të dukshëm sa më parë. Mund të themi se ky sezon turistik është përballuar me sukses të plotë nga Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) në të gjithë zonat, nga Velipoja deri në Jug. Kjo bazuar në shifrat e numrit të ndërprerjeve, kohës së rekuperimit të ndërprerjeve (flasim gjithmonë për ndërprerje të paparashikuara). Ju do të shihni se shifrat tregojnë për një përmirësim 50-70 përqind të këtyre treguesve që janë matës për performancën e kompanisë. Kjo është bërë në sajë të investimeve që kompania ka bërë në këto 2 vite dhe organizimit të strukturave të saj në mënyrë sa më efikase dhe për të qenë sa më pranë këtyre zonave, për tu garantuar pushuesve dhe operatorëve turistikë, një cilësi shërbimi të kënaqshme.

Kjo sdo të thotë se me këto përparime në 2 vjet është zgjidhur plotësisht situata dhe për sezonet e ardhshme. Ne kemi vënë re se në këto zona ka shtim të fuqisë së instaluar me hapjen e resorteve të reja turistike. Për këtë arsye, kemi marrë masa që vitin e ardhshëm të ofrojmë shërbim sa më cilësor duke investuar në instalimin e rrjetit të ri 20 kv nga Palasa deri në Qeparo për gjithë bregdetin. Po ashtu, do të fillojë së shpejti investimi për rrjetin 20 kv nga tuneli i Ujit të Ftohtë deri në Orikum, pra do të zëvendësohet i gjithë rrjeti i vjetër 10 dhe 6 kv i trashëguar për 40 vjet. Përfundojmë brenda vitit tjetër 2 nestacione të rinj, ai i Orikumit dhe Himarës. Gjithashtu kemi parashikuar investim në zonën e Velipojës për të fuqizuar nstacionin dhe të shtrojmë rrjetin 20 kv. Kjo zonë kishte mbetur më pak prapa në raport me investimet në zonat e tjera turistike. Në Shëngjin, me investimet e realizuara për shtrimin e rrjetit 20 kv dhe në nstacion, situata ishte mjaft e mirë gjatë këtij sezoni turistik. Në Golem kemi bërë investime në nstacion dhe kanë filluar investimet dhe në fidera që përfundojnë pranverën e ardhshme. Pra, me gjithë këtë panoramë, dua të them se ne patëm sukses në këtë sezon, por ajo që është e rëndësishme kemi bërë investime për ti paraprirë situatës së furnizimit dhe në sezonet e ardhshme. Do të thotë se investimet që po kryhen në këto zona turistike të garantojnë një shërbim cilësor të furnizimit me energji. Një zonë që ka marrë përparësi në planin e investimeve të kompanisë në zonat turistike është zona e Gjirit të Lalzit. Aty trashëgojmë një rrjet të vjetër, për këtë arsye i kemi paraprirë situatës duke investuar për shtrimin e rrjetit 20 kV. Brenda një periudhe më pak se 18- mujore dhe kjo zonë do të ketë infrastrukturë të re të rrjetit të shpërndarjes njësoj si zonat e tjera turistike.

TCH: Kompania OSHEE shpenzoi 90 mln euro për blerjen e energjisë në periudhën qershor-shtator, për shkak të thatësirës së pazakontë që përjetoi vendi ynë A do të ketë impakt te investimet?

Është e vërtetë se kompania OSHEE ka kontraktuar për periudhën 1 Qershor-30 Shtator, gati 90 mln euro përfshi dhe TVSH për importin e energjisë. Sepse për shkak të mungesës së reshjeve e prurjeve të këtij 8 mujori që është fakt jo vetëm për Shqipërinë por dhe rajonin, KESH nuk mund të garantonte kontratën që ka me OSHEE për furnizimin e sasisë për klientët e rregulluar. OSHEE duke qenë se e ka detyrim të garantojë furnizimin me energji për të gjithë klientët fundorë, është detyruar të blejë në tregun e lirë. Kjo e ka detyruar OSHEE të shpenzojë atë fond të përcaktuar për investime. Por dua të theksoj 2 momente: 1-performanca e mirë e OSHEE në këto 30 muaj, që me nisjen e reformës së energjisë, ka bërë të mundur uljen e nivelit të humbjeve dhe rritjen e nivelit të arkëtimeve. 2. Po të mos ishim në këto nivele, dhe ky fond që është përballuar tërësisht nga të ardhurat e kompanisë, në një moment tjetër sdo kishte qenë i mundur. Investime do të vazhdojnë pasi nuk ka rrugë tjetër për arritjen e synimeve që kompania i ka vënë vetes, për realizimin e treguesve të performancës sic janë ulja e nivelit të humbjeve dhe rritja e nivelit të arkëtimeve.

TCH: Pse ka një rënie e ritmit të humbjeve?

Kur nisi reforma e rimëkëmbjes së energjisë, niveli i humbjeve ishte mbi 40 përqind, sigurisht niveli i abuzimit ishte aq i madh sa hapat e parë janë më të ndjeshëm. Vjet niveli i humbjeve në rrjet u mbyll në shifrën 28 përqind, projeksioni për këtë vit është për tu mbyllur në nivelin 26 përqind. Mund të kemi një lëvizje të vogël për shkak të efektit që mund të na sjellin rezultatet e muajit Qershor ku për herë të parë që nga nisja e reformës, nuk u arrit nivel i kënaqshëm në humbjet teknike dhe arkëtimet për shkak se kompania pati një administrim të përkohshëm, por projeksioni ynë është niveli 26 përqind i reduktimit të humbjeve.
Niveli i abuzimit tashmë kërkon investime të cilat do të sjellin efekt jo vetëm në nivelin e humbjeve teknike, por dhe në ato jo teknike. Ne kemi zona rurale që kanë rrjet të amortizuar të shpërndarjes, duhet investuar në rrjetin e tensionit të mesëm, të ulët, në kabllot ABC, në sistemin e matjes, instalimin e matësave. Ne kemi nisur dhe një proces të përditësimit të të dhënave dhe një nga përfitimet prej këtij procesi është lidhja e abonentit me matësin përkatës për të kuptuar sa lloj matësash kemi. Pasi ska pasur asnjëherë inventar të saktë për matësat dhe cilët janë matësat që duhen ndryshuar. Na ka rezultuar se janë 500 mijë matësa, nuk është shifër e konfirmuar, por po flasim për një shifër në raport me 1.2 mln abonentë. Pra janë investime që duhen bërë dhe këto do të sjellin rezultate.

Ne kemi filluar investimet në matjen e bilancit të energjisë, në nivel kabine e fider sepse dhe këto do na japin efektin e nivelit të humbjeve. Është llogaritur që kjo kompani duhet të realizojë rreth 350 mln euro investime në vit për të arritur treguesit e performancës, në 5 vjet.

Top Channel,  25.09.2017

Gjatë ditës së sotme, nafta me shumicë në dy portet e vendit shitet me 143.80 lekë për litër, në rritje me 0.22% në krahasim me sesionin e kaluar. Çmimi i pasqyruar është aktual dhe i referohet vetëm ditës së sotme.

Luhatjet në çmimin e shumicës, përveç çmimit me të cilin kuotohet në bursë, vijnë edhe në bazë të kostove të transportit, cilësisë së produktit të zhdoganuar, kursit të këmbimit ndërmjet dollarit dhe lekut, si dhe barrës  shtetërore, që sot fiksohet në rreth 91.1 lekë për litër, ose 67% e çmimit total.

Këto të dhëna i referohen çmimit përfundimtar me të cilin nafta futet në tregun me pakicë, dhe jo çmimit me të cilin shitet në pikat e karburantit.

Scan Tv,  25.09.2017

By the end of the year, the state of South Australia will be home to the world’s biggest battery, if Elon Musk and Tesla make good on an ambitious commitment. The battery installation will be hooked up to a 99-turbine wind farm (which is still being built) and serve as an energy reservoir to ensure that the region has enough power, even during times when power demand peaks.

It’s fun to imagine an enormous Duracellbattery sticking out of the ground, but in reality, the massive installation will be a network of batteries housed in Tesla-made units called Powerpacks. Together, they will make up what the company calls the “largest lithium-ion battery storage project in the world.” Tesla isn’t saying how many Powerpacks will be required for the project, but it will pack 100 megawatts of power capable of energizing over 30,000 homes,according to the company.

Watch out, Energizer Bunny

“The best way to think about [the project] is a large field of refrigerator-like Tesla Powerpacks,” says Mark Tholke, the chief development officer of Advanced Microgrid Solutions. That company installsbatteries made by Tesla into buildings for businesses, which can then store energy when power prices are low, and discharge it later to help save money and ease the strain on the electrical grid.

Systems like the one in Australia will also need to include inverters to convert the DC power that’s stored in the batteries to AC, which is used in the electrical grid.

Each Tesla Powerpack has 16 layers ofbatteries inside, and those battery pods, as the company calls them, contain cells.

“It starts with the individual cell,” Tholke says, which are small enough to “hold in your hand.” They are the fundamental building block of a battery, and in this case, the cells are a model called 2170, and made in an enormous Tesla facility in Nevada called the Gigafactory.

Those 2170 cells are Tesla’s multitaskers. They not only go in the company’s Powerpacks, which are designed for utility-scale usage, but also in their Powerwalls (meant for home use), and the Model 3, the company’s much-hyped production-level electric vehicle.

Good chemistry

“The genius of the Tesla project is that they are able to string together a whole bunch of these cells,” says Daniel Abraham, a senior scientist at the Argonne National Laboratory who has been working on lithium-ion batteries for over a decade and a half.

Each individual cell is less than 3 inches long, smaller than 1 inch in diameter and works much the same way any lithium-ionbattery would in your smartphone or laptop. When the battery is charging, positively-charged lithium ions move from one electrode, called the cathode, to the other, known as the anode, through an electrolyte solution in the battery cell. That causes electrons to concentrate on the anode, at the negative side. When thebattery is discharged, the reverse happens. As for those electrons, they move through circuits that are external to the battery, providing juice for toasters, hair dryers, or, in this case, thousands of homes.

“It’s actually a sign of the maturity of the lithium-ion system that it is being considered for such large projects,” Abraham notes, as a decade ago thebatteries were too pricey and projects like this were “not even on anyone’s horizon.”

Tesla next-biggest energy storage project is already online in Ontario, California. That 20-megawatt installation consists of a reported 396 Powerpacks and two dozen inverters, meaning that (to speculate) the Australia project could itself consist of hundreds, or perhaps over a thousand, Powerpacks. Another major battery player,AES Energy Storage, has built a total 37.5 megawatts worth of battery storage at two other California sites.

The South Australia battery is scheduled to be completed by December of this year, and in true Elon Musk fashion, he’spledged that it will be free if they don’t install it within 100 days—a countdown that starts ticking as soon as a “grid interconnection agreement has been signed,” Australia’s ABC News reports.

South Australia was hit by a major storm last year, and the resulting blackout caused 1.7 million people to have no power; the region has suffered other blackouts since then. Tesla says that this massive energy storage system will help make the grid more “resilient.”

Tholke, of Advanced Microgrid Solutions, says that giant batteries like this can play an important role in mitigating the fact that with renewable power generation, the wind doesn’t alway blow and the sun doesn’t always shine.

“We think that these batteries are a key part of the energy transition to a lower-carbon energy system,” Tholke says. “Thebatteries just have amazing flexibility, and the prices have come down so dramatically in recent years.”

This project, he adds, highlights the fact that “the battery era is here.”

Popsci, 25.09.2017