Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Korrik 27, 2017

Britania ndalon makinat me naftë pas 2040

Qeveria britanike pritet të lajmërojë ndalimin e prodhimit dhe rrjedhimisht përdorimit të makinave me naftë që prej vitit 2040. Pjesë e paketës për të mbrojtur ambientin është edhe një fond prej 255 milion stërlinash për të ndihmuar…

Ketri lë pa energji 45.000 banorë në Kaliforni

Një kompani energjetike në Kaliforni ka raportuar se një ketër ka qenë përgjegjëse për avarinë që la pa rrymë rrethë 45 mijë konsumatorë. Kompania “San Diego Gas and Electric”, raportoi se një nënstacion i saj kishte ndaluar së…

Zjarrfikësit: Problem bombolat e gazit

Zjarri që ra mbrëmjen e së martës në periferi të Tiranës u rrezikoi jetën disa efektivëve zjarrfikës. “Patëm një situatë në Kashar, një incident. Ishte ora 2 e mëngjesit dhe një zjarr i fuqishëm rrezikonte banesat. Flakët u kthyen nga…

Testet e reja për matjen e emisioneve të CO2

Duke nisur nga 1 Shtatori i këtij viti, një test i ri për matjen e emisioneve nga automjetet, i quajtur WLTP, do të aplikohet për të gjithë modelet e reja të makinave që hyjnë në tregun europian. Një vit më pas, testi laboratorik do të…

Ndërtimi i TAP, Lista me 424 emrat që shpronësohen

Janë 424 pronarë tokash që do të dëmshpërblehen nga shteti për t’i lënë vend ndërtimit të Gazsjellësit Trans Adriatik në vendin tonë. Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka shpallur kërkesën për shpronësimet, marrjen në përdorim të…

TAP cakton menaxheren e re për Greqinë

Katerina Papalexandri do të jetë menaxherja e re në rang shteti për Greqinë, duke nisur nga 1 Shtatori i këtij viti. Katerina do të zëvendësojë në detyrën menaxherin aktual Rikard Scoufias. Ajo sjell me vete një eksperience të gjatë 20…

Çmimet e naftës në nivele të larta

Edhe mëngjesin e kësaj të enjteje çmimet e naftës shënuan rritje, rritje kjo që konsiderohet si më e larta në këto 8 javët e fundit. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, u rritën me 5 cent dhe u tregtuan me 48.70…