Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Maj 11, 2017

Statusi i naftëtarit, 5000 përfitues

Deklaratë për shtyp e Ministres së Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Ermonela Felaj: Me datë 2 shkurt 2017, Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin “Për statusin e punonjësve të industrisë së naftës dhe të gazit”, i cili ka hyrë në…

Energji nga era, zonat e preferuara: Shëngjin dhe Karaburun

Tepelena do të jetë parku i parë eolik në Shqipëri që do të prodhojë energji nga era me një kapacitet 13 megavat. Por qeveria synon të nxisë më shumë investime të tilla, që zbusin varësinë nga burimet hidrike dhe paralelisht me këtë ulin…

Si të karikoni shpejt smartphonin

Imagjinoni një skenë të jetës së përditshme – ktheheni nga puna por keni vetëm 20 minuta, maksimumi 30 minuta, për t’u ndërruar dhe për të dalë sërish. Çfarë të bëni nëse smartphone është thuajse pa bateri? Shumë e thjeshtë… përdorni këto…

E ardhmja e Çernobilit: Energjia e rinovueshme

Vendi i një prej shpërthimeve bërthamore më të fuqishme në historinë botërore po shndërrohet në një burim të pastër energjie të ripërtëritshme. Në vitin 1986, reaktori bërthamor që shpërtheu në plantacionin e Çernobilit u mori jetën 50…

Turkish stream mund të lidhet me TAP

Gazprom ka shprehur interes për përdorimin e Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) për të lidhur linjën e dytë të tubacionit të gazit të Turkish Stream për shkak se rruga e TAP-it tashmë është krijuar, tha për Anadolu Agency (AA), John Roberts,…

Gjiknuri: Aeroporti i ri ndërtohet në Novoselë

Pak ditë më parë kryeministri Rama tha se qeveria shqiptare po shikon mundësinë për të ndërtuar një aeroport rajonal në qytetin e Vlorës, si një objektiv për zhvillimin e mëtejshëm ekonomik dhe nxitjen e mëtejshme të turizmit. Ndërsa…

Rriten Brent dhe WTI

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rritje edhe mëngjesin e ditës së sotme. Ky është edhe niveli i tyre më i lartë që prej 1 dhjetorit të vitit të kaluar. Një rritje e tillë erdhi si pasojë rënies së shënuar në rafineritë e naftës…