Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Prill 19, 2017

Gjobiten 19 pika karburanti, nuk plotësonin kushtet

Inspektoriati Shtëtëror Teknik ka gjobitur 19 karburante gjatë muajit mars. ISHTI bën me dije se gjobat janë vendosur për mungesë cilësie por edhe për mungesë dokumentacioni. Në total ISHTI ka vendosur 7.2 milionë lekë gjoba.…

Elbasan, zjarr në një banesë, shkak gazi

Dyshohet se një bombol gazi ka shpërthyer në një banesë në Elbasan, asfiksohet një e moshuar që ndodhej brenda. E moshuara e asfiksuar është dërguar me urgjencë në spital ndërsa nga banesa është përfshirë nga flakët. Ende nuk dihet…

India superfuqi e re e energjisë diellore

India shumë shpejt do të jetë fuqia e re globale e energjisë diellore. Qeveria ka një plan që vlen 3 miliardë dollarë dhe që është tepër ambicioz. Ky plan parashikon që brenda vitit 2030, 40% e nevojës së brendshme për energji të plotësohet…

Përpunimi i naftës ra me 51% në 2016

Sasia e naftës bruto e përpunuar në Kombinatin e Përpunimit të Thelle të Naftës në Ballsh dhe në Uzinën e Përpunimit të Naftës Fier me 2016 ra me 51 për qind, sipas të dhënave nga Ministria e Energjetikës. Sasia e përpunuar e naftës…

Bien Brent dhe WTI

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rënie mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, ranë me 9 cent duke u tregtuar me 55.27 dollarë për fuçi. Edhe treguesit referencë për naftën e…

Kërkesat e para për impiante energjie diellore

Në Shqipëri janë rritur aplikimet për ndërtimin e centraleve të prodhimit të energjisë nga panelet diellore. Kërkesa konkrete janë depozituar në Ministrinë e Energjisë për një central në zonën e Topojës në Fier. Bëhet fjalë për investime…