Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Prill 7, 2017

Energji nga dielli, vërshojnë kërkesat për investim

Prodhimi i energjisë prej ujit, diellit dhe erës po tërheqin së fundmi shumë investitorë. Përveç HEC-eve shumë kërkesa janë drejtuar në Ministrinë e Energjetikes për ndërtimin e parqeve që do të prodhojnë energji të pastër nga dielli.…

Bien Brent dhe WTI

Çmimet e naftës shënuan një rënie mëngjesin e ditës së sotme, e cila erdhi kryesisht pas rritjes surprizë të inventarëve të naftës së papërpunuar nga qeveria amerikane në nivele rekord. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar…

Izraeli dhe Europa për gazsjellës nën det

Italia, Izraeli, Greqia dhe Qipro u angazhuan sot të çojnë përpara projektin e tyre të gazjellësit nëndetar, që do të jetë më i gjati në botë duke lidhur Mesdheun lindor në jug të Evropës, me mbështetje të Bashkimit Evropian. Është…

Gjykata e Lazios mban peng TAP-in

Telashet për gazsjellësin trans-adriatik në Itali duket se nuk kanë të sosur. Pasi u duk se çdo gjë mori fund pas vendimit të Këshillit të Shtetit, tashmë ka ndërhyrë gjykata administrative e Lazios, duke pezulluar punën në kantier, të…

Grekët, në rradhë për të paguar energjinë

Në radhët e gjata pranë pikave ku kryen pagesat e energjisë elektrike në Greqi, gjen tashmë çdo ditë e më shumë qytetarë që duan të paguajnë me këste për arsye të pamundësisë ekonomike. Sipas satistikave të fundit, 40% e grekëve nuk mund…

Naftë kontrabandë, 8 në pranga

Kontrabandonin naftë nga shteti maqedonas dhe më pas e shisnin në Pogradec në mënyrë të paligjshme, arrestohen tetë persona. Policia ka finalizuar me sukses operacionin policor i koduar "Diezel". Të arrestuarit akuzohen për veprat penale…