Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Mars 30, 2017

Ministri italian për TAP, logjika mbi ullinjtë

Ministri italian i Mjedisit Gian Luca Galletti është shprehur se po shqyrtohen 14 opsione të ndryshme për pjesën e gazsjellësit TAP që do të takojë me bregdetin italian. Për të shmangur çfarëdo impakti në plazhin e San Foca-s në Itali,…

Krijohet ndërmarrja për shpërndarjen e gazit

Shteti shqiptar do të përfitojë një tarifë fikse nga konsorciumi TAP për mirëmbajtjen e tubacionit të gazit në territorin shqiptar. Mirëmbajtja e gazsjellësit do të kryhet nga kompania më e re publike e transmetimit dhe…

Transformatori në qiell të hapur rregullohet së shpejti

I ndërtuar rreth 30 viteve më parë për të internuarit gjatë diktaturës, fshati Adriatik në njësinë administrative Remas të Bashkisë Divjakë, zor se mund të konsiderohet një vendbanim normal edhe në ditët e sotme. Provë e kësaj është…

Rilindja e infrastrukturës së energjisë në Golem

Golemi, zona më e populluar gjatë sezonit turistik, nuk do të vuajë më ndërprerjen e energjisë elektrike. Ka përfunduar rikonstruksioni i nënstacionit të Golemit 110/20kV, që jep siguri të plotë në furnizim me energji për të gjithë zonën…

Rriten Brent dhe WTI

Çmimet e naftës së papërpunaur shënuan rritje mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, u rritën me 0.3 për qind dhe u tregtuan me 49.67 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e…

CEZ, ja si u dërgua Hejsek në gjykatë

Prokuroria e Tiranës ka gjetur një rrugëdalje ligjore për të marrë të pandehur dhe dërguar dosjen në gjykatë ish-drejtorin e “CEZ Shpërndarje” Josef Hejsek. Ky i fundit sipas prokurorisë ka bëshkëpunuar me shtetasin shqiptar të arrestuar…

Projeksione optimiste për arin

Ari pritet të arrijë në nivelin e vitit 2013, ku një onz tregtohej mbi vlerën e 1500 dollarëve,  ndërkohë që rritja e inflacionit dhe normat reale të interesave poshtë zeros, ka gjasa të nxisin kërkesën. Sipas kompanisë së manaxhimit të…