info@energjia.al

Prokuroria e Tiranes merr të pandehur zyrtarisht ish-drejtorin e ÇEZ, Josef Hejsek dhe specialistin Jan Ivan për akuzën e mashtrimit me pasoja të rënda.

Akuzat u janë komunikuar dy cekeve me letër-porosi përmes ministrisë së Drejtësisë.

Prokuroria kërkon që dy ish-zyrtarët e ÇEZ të pyetën si të pandehur në procesin ndaj Kastriot Ismailajt.

Josef Hejsek, ka qenë kreu i bordit drejtues të CEZ-Shpërndarja në vitin 2012, kohë në të cilën Ismailaj në rolin e administratorit të DIA-s ka lidhur kontratën me CEZ për mbledhjen e borxheve.

Hejsek ishte zgjedhur nga përfaqësuesit cek të CEZ SH.A pasi kjo kompani zotërohej nga çekët dhe aksioner ishte dhe shteti shqiptar. Kontrata DIA-CEZ u rrëzua në vitin 2010 ndërsa në tetor të 2011, por sipas Prokurorisë, Ismailaj arriti ta lidhë atë dhe në bashkëpunim me Hejsek duke i paraqitur CEZ-it fatura dhe dokumentacione fiktive e false, arriti të marrë 512 milionë lekë.

Për këto para tashmë Kastriot Ismailaj është në statusin e personit të pandehur.

Reagon Kastriot Ismailaj

Por lidhur me këtë hap të prokurorisë ka reaguar nga burgu Kastriot Ismailaj, ish-adminstrator i DIA, i pandehur në aferën e CEZ-DIA.

“Si mund ti hetoni kur Parlamenti ka miratuar një ligj sipas të cilit ju ndalon që ju t’i hetoni. Po dilni mbi ligjin”.

E megjithatë, Ismailaj në një letër drejtuar Gjykatës shprehet se është i gatshëm të dëshmojë para Komisioneve Hetimore të Parlamentit Shqiptar.
“Deklaroj se jam i gatshëm që të dëshmoj përpara Komisioneve Hetimore te Parlamenti Shqiptar dhe të përgjigjem para tyre për cdo cështje në interes dhe në objekt të këtyre komisioneve”.

Permbajtja e letres
E nderuar Gjykate
Në Parlamentin Shqiptar, po zhvillohen debate në dy komisionet hetimore të kërkuara nga opozita dhe mazhoranca në lidhje me çështjen CEZ. I pari është ai që heton marrëveshjen me mirëkuptim mes Qeverisë dhe kompanisë çeke që shmangu përplasjen në arbitrazh. Hetimi parlamentar i opozitës nis mbi bazën e një raporti të KLSH që akuzon ministrin e Energjisë, Damian Gjiknuri se i ka shkaktuar shtetit një dëm prej 479 mln Euro, gjë për të cilin ka ngritur edhe padi ndaj tij.

Mendoj që edhe materialet e komisioneve parlamentare, mund të jenë pjesë e shqyrtimit gjyqësor të çështjes kundër meje, ndaj do të ishte me vënd që nga ana juaj t’i kërkohej parlamentit që të dërgojë në këtë gjykatë materiale që do t’i vlerësoni të vlefshme për zgjidhjen e çështjes.
Nga ana tjetër, në këto komisione është përmendur mëse një herë emri im.

Deklaroj se jam i gatshëm që të dëshmoj përpara Komisioneve Hetimore të Parlamentit Shqiptar dhe të përgjigjem para tyre për çdo çështje në interes dhe në objekt të këtyre komisioneve.
Me respekt, Kastriot Ismailaj
letra kastriot ismailaj
(Faksimile e letres se Kastriot Ismailaj)

Pse Josef Hejsek?
Këto zhvillime vijnë pasi Komisioni hetimor parlamentar për çështjen ‘CEZ’ në fillim të shkurtit nisi zyrtarisht procedurat për të marrë dëshminë e ish-drejtorit të CEZ në Shqipëri, Josef Hejsek, i cili do të pyetet për prapaskenat e privatizimit të OSHE, personat e përfshirë, raportet me sekserin Nuel Kalajn, për favorizimet, kontratat dhe për çdo shkelje në dëm të shtetit shqiptar.

Dëshmia e Josef Hejsek konsiderohet e një rëndësie të veçantë dhe përcaktuese për pozitat e Shkëlzen dhe Sali Berishës. Komisioni hetimor ka administruar një e-mail të ish-drejtorit të CEZ në Shqipëri, Josef Hejsek, i cili i shkruante nëndrejtorit të CEZ-it në Pragë, Tomas Pleskac, rreth një takimi të planifikuar me ish-kryeministrin Berisha dhe të birin e tij, me ndërmjetësimin e Nuel Kalajt.

Kjo është një ndër provat kryesore që implikon Shkëlzen Berishën në këtë histori. Publikisht, Shkëlzen Berisha ka deklaruar se ky takim nuk është zhvilluar kurrë. Po ashtu, Shkëlzeni ka hedhur dyshime se ky e-mail mund të jetë manipuluar.

Në këto kushte, dëshmia e Josef Hejsek, autor i e-mailit, mund të rrezikojë apo të shpëtojë djalin e ish-kryeministrit. Mbetet për t’u parë nëse Josef Hejsek do të pranojë të dëshmojë dhe nëse po, do të konfirmojë apo mohojë vërtetësinë e e-mailit.

E-maili i plotë i Josef Hejsek drejtuar Tomas Pelskac

Dërguar: E enjte, 28 Janar 2010, 22-40 PM
Nga: Josef Hejsek
Te: Tomas Pelskac
Subjekti: Shqipëri-Përgatitja e takimit me kryeministrin
Rëndësia: E lartë
Mirdita Tomas,
Në anekse janë përgatitur dokumentet. Ne do të përmendim gjithashtu kërkesat tona ndaj qeverisë, sa është debia që duhet paguar tani, rregullimin e çmimit etj.
Do të të pres ty me Nuelin në aeroport, në sallonin VIP.
Me Nuelin sapo mbarova negociatat e tjera. I shpjegova në detaje se çfarë kërkojmë.
Takimi me të birin, sipas Nuelit, është shtyrë për nesër pas ardhjes së PM (Kryeministrit).
Çfarë duhet të presim nga kryeministri?
Sipas Nuelit rezultatet në mënyrë të sigurt do të jenë pozitive dhe në 90 % konkrete. Ai më siguroi se për kryeministrin po punon një komision ndërministror i cili në mënyrë të specializuar po trajton problematikën tonë. (Mund t’ju konfirmoj që kam folur me disa anëtarë të komisionit që po merren me këtë marrëveshje).
Rezultatet e tyre nuk janë akoma të mbaruara apo përfundimtare. Ai më siguroi se përfundojnë shpejt dhe pas kësaj do ulemi sërish.
Si përfundim, sapo detajet e negociatave do jenë gati, do të fitojmë MR në Tiranë (Martin Roman). Gjithë të mirat.

Por në muajin Dhjetor të vitit 2015, Prokuroria e mori nën hetim dhe ish-drejtuesin Josef Hejsek. Sipas prokurorisë vjedhjen Ismailaj e ka kryer në bashkëpunim me ish drejtuesin çek Josef Hejsek.
“I pandehuri Kastriot Ismailaj, duke pёrdorur tё dhёna tё rreme dhe dokumenta fiktive nё bashkёpunim me shtetasin Josef Hejsek, ka pёrfituar nё mёnyrё tё kundraligjshme shumёn  512 004 420 lekë, duke i shkaktuar pasoja tё rёnda pёr shoqёrinё “CEZ Shpёrndarja”, si rrjedhojё edhe pёr shtetin shqiptar, i cili ka zorёruar 26% tё  aksioneve tё kёsaj shoqёrie. Paratё e pёrfituara nёpёrmjet mashtrimit (vjedhjes), i pandehuri Kastriot Ismailaj nuk i ka pёrdorur me  qёllim realizmin e  kontratёs,  por i ka rinvestuar, i ka transferuar  jashtё vendit apo i ka pёrdorur  pёr qёllime personale,” sqaron Prokuroria.

Shqiptarja.com  10.03.2017

Një shtëpi është përfshirë nga flakët mesditën e kësaj të premteje, si pasojë e shpërthimit të bombolës së gazit. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të Spitalit të Vlorës, ku ka shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

Fatmirësisht në momentin e rënies së zjarrit nuk ka pasur njerëz në banesë. Zjarrfikëset kanë shkuar menjëherë në banesë ku kanë bërë të mundur shuarjen e flakëve të zjarrit.

Shqiptarja.com  10.03.2017

5 muaj pasi ka marrë vendimin për të çuar në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit kompaninë Bankers Petrolium për çështjen e 65 milion dollarëve tatim – fitim që pretendojnë të marrin financat shqiptare vetëm për vitin 2011-të, pala shqiptare nuk ka mundur të hapë çështjen në këtë gjykatë. Shkak është bërë pagesa që kërkohet të jepet për Gjykatën Tribunale të Arbitrazhit prej 240 mijë dollarësh, dhe që akoma dhe sot, qeveria nuk ka miratuar asnjë fond. Televizioni Klan, ka arritur të sigurojë një dokument konfidencial që sekretariati i gjykatës ndërkombëtare të arbitrazhit i ka çuar palës shqiptare, ku i nënvizon afatet dhe kushtet për të zhvilluar seancën. Shqipëria duhet të paguajë 240 mijë dollarë deri në datën 13 mars, ose çështja nuk do të merret në shqyrtim. (faksimile)

Burimet në AKBN dhe në Avokaturën e Shtetit thonë për televizionin Klan, (dhe faksimile) se pengesë për dhënien e këtij fondi është bërë ish-ministri i drejtësisë Ylli Manjani që nuk ka miratuar përzgjedhjen e studios avokatore. Vetë Manjani i kontaktuar nga Tv Klan thotë se nuk ka miratuar asnjë procedure për përzgjedhje studiosh nga Avokatura e shtetit, pasi ashtu siç propozohej ishte pa konkurrence dhe që linte shteg për abuzime. Sipas Manjanit AKBN kishte përzgjedhur me pare një studio avokatie dhe nuk ishte bindëse që të zgjidhej një studio e re pa vlerësuar me pare suksesin e firmës ekzistuese. Për të rregulluar procedurat ish-ministri thotë se propozoi një VKM, por që nuk kaloi për miratim asnjëherë në qeveri. Pas këtyre

Të njëjtat burime konfirmojnë se janë në pritje të një shume që do të jepet nga kompania shtetërore Albpetrol, në mënyrë që të mos digjen afatet dhe Shqipëria të nisë betejën për të fituar 65 milion dollarë. Nëse çështja fitohet, atëherë do të vendoset një precedent për koncesionarin e naftës, për të paguar tatimin edhe në vitet e tjera pasardhëse. Burime nga Avokatura e Shtetit e pranojnë këtë problematikë, madje thonë se kjo nuk është e vetmja, por janë shumë çështje të tjera të cilat mund të fitohen në arbitrazh, por nuk jepen fonde për të zhvilluar seanca.

Tv Klan,  10.03.2017

Dy persona kanë grabitur mëngjesin e sotëm një karburant në Durrës, ku kanë mundur të marrin një shumë prej 20 mijë lekësh.

Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.13 në qytetin e Durrësit, ku 2 persona të paidentifikuar me kapuçin e xhupit të vendosur në kokë dhe nën kërcënimin e një shkopi bejsbolli kanë arritur t’i marrin me dhunë rojës së karburantit shumën e parave.

Policia ndodhet në vendin e ngjarjes, ku po kryen të gjitha hetimet për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Shqiptarja.com  10.03.2017

Çmimet e naftës u regjistruan në rritje gjatë sesionit të fundit të javës, duke iu larguar kështu niveleve minimale të tre muajve të fundit të prekura gjatë sesionit të kaluar. Në çelje të sesionit të sotëm, nafta Brent e Londrës kuotohej pranë nivelit të 52.31 dollarëve për fuçi, ndërsa ajo bruto amerikane pranë 49.45 dollarëve për fuçi.

Pavarësisht rimëkëmbjes së lehtë, çmimet vijojnë të mbeten nën nivelet mesatare të tre muajve të fundit. Gjatë së Enjtes çmimet ranë me thuajse 2%, ndërkohë që ditën e mërkurë, rënia fiksohej në 5%, që është edhe rënia më e madhe gjatë vitit.

Nafta bruto amerikane projektohet në një humbje prej 7.2% gjatë javës, ndërkohë që ajo brent e Londrës projektohet në -6.4%. Për të dy benchmarkët kjo është humbja më e madhe javore që prej nëntorit të vitit të kaluar.

Scan Tv,  10.03.2017