Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Shkurt 16, 2017

Energjia, ulen humbjet, rriten arkëtimet

Ministri i Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri bashkë me administratorët e OSHEE-së, KESH-it dhe OST-së realizuan një bashkëbisedim me gazetarët referuar treguesve të sektorit elektroenergjitik për vitin 2016. Ministri Gjiknuri…

KEDS vazhdon investimet në rrjet

Një projekt serioz investiv që është bërë nga KEDS në Istog, nga ndikuar dukshëm pozitivisht edhe në jetën dhe punën e ekonomive kryesisht familjare në fshatin Rakosh të kësaj ane. Rakoshi, fshat i njohur për kultivimin e pemëtarisë…

Hetimet për CEZ, Ristani i mbyll mikrofonin Ballës

Mbledhja e komisionit hetimor për aferën CEZ është shoqëruar nga debate të ashpra mes kryetarit të këtij komisioni Taulant Balla dhe nënkryetarit, Arben Ristani. Shkak i kësaj përplasje u bë akuzat e Ballës për Shkëlzen Berishën dhe…

HEC-et private prodhuan 28% të energjisë

Hidrocentralet private dhe ato me koncesion kontribuuan me 28% të prodhimit vendas të energjisë më 2016. Roli i tyre në rritjen e prodhimit vendas ka ardhur gjithnjë e në rritje, teksa për herë të parë pas shumë vitesh, Shqipëria ishte…

TAP: Revervohet sasia e parë e gazit

Faza e parë e rezervimit të sasisë prej 10 miliardë metër kub gaz i gazsjellësit Trans Adriatik tashmë është përmbyllur. Ky është kapaciteti fillestar që parashikohet të transportohet, ndërsa do të zgjerohet deri në 20 miliardë metër…

Çmimet e naftës shënojnë rënie

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rënie mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, ranë me 0.1 për qind dhe u tregtuan me 53.07 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e…

OSHEE, OST dhe KESH, 104 mln euro fitime në 2016

Ministria e Energjetikës raportoi zyrtarisht sot se OSHEE e mbylli 2016 me fitim 11.5 miliardë lekë, Korporata Elektroenergjetike Shqiptare rezultoi me bilanc pozitiv vjetor prej 1.7 miliardë lekësh dhe Operatori i Sistemit të Transmetimit…