info@energjia.al

iPhone 8, apo siç thuhet mund të quhet iPhone X, smartphone i shumë pritur nga Apple për 10-vjetorin e tij, mund të ketë një sistem ushqimi wireless, pa kabuj.

Një tjetër elementë që sipas zërave të fundit mund të rrisë çmimin e produktit, duke patur parasysh se duhet blerë dhe pajisja shtesë.

Sipas faqes 9to5Mac,Apple tashmë është mes anëtarëve të konsorciumit Wireless Power, dhe ky element do të forconte zërat mbi një iPhone me ekran pa kufizime, që mund të ushqehet me “wireless”. Një sistem i tillë përdoret tashmë nga Apple Watch.

Edhe kabulli për kufjet tradicionale, i përfshirë në paketimin e iPhone 7, me iPhone 8 mund të jetë një aksesor më vete. Pajisja thonë faqe të ndryshme teknologjike mund të jetë e kushtueshme dhe mund të kalojë çmimin 1 mijë dollarë në versionin bazik. Ekrani Oled që do të ketë mund t’i kushtojë Apple pothuajse dyfishin e ekranit Lcd të përdorur në modelet aktuale.

Top Channel,  15.02.2017

Rreth orës 10:00, në lagjen “Partizani” të qytetit të Vlorës, ka rënë zjarr në një banesë.

Ngjarja ka ndodhur në rrugën drejt vendit të quajtur “Kuzum Baba”, ku është përfshirë nga flakët një banesë private, në pronësi të shtetasit I.A., 58 vjeç.

Fatmirësisht, nuk ka asnjë person të lënduar, pasi nuk kishte njeri në banesë.

Banesa po digjet plotësisht dhe rrezikohen dy banesa të tjera që ndodhen pothuajse ngjitur me banesën në fjalë.

Nga hetimet paraprake dyshohet se flakët janë shkaktuar nga ndonjë shkëndijë elektrike në banesë.

Në vendngjarje ndodhen shërbime të policisë si dhe dy shërbime zjarrfikëse të cilat po punojnë për shuarjen e flakëve të zjarrit.

Top Channel,  15.02.2017

Pennine Petroleum Corporation (TSX Venture: PNN or the “Corporation” or “Pennine”) is pleased to announce that it has signed a Production Sharing Agreement (“PSA”) with Albpetrol Sh.A (“Albpetrol”) for the exploration and development of the Velca Block in Albania.

The finalized PSA contains a license agreement signed by Pennine, Albania’s Ministry of Energy and Industry, and Albpetrol, the country’s state-owned energy firm, for a six(6)-year exploratory lease—convertible to a 25-year production lease, upon discovery of oil and/or natural gas accumulations.

“This is a very exciting day for Pennine. Albania has a long history of oil and gas development dating back nearly a century, and Pennine is excited to bring its expertise to this region” says Chief Executive Officer N. Desmond Smith.

“Albania has mature energy infrastructure, established legislation and regulations, and a recent history of significant foreign investment for the development of its energy sector,” adds Mr. Smith.

“We look forward to working in the Republic of Albania, providing value to Pennine shareholders, and bringing prosperity to the people of Albania.”

Pennine intends to initiate a Technical Report in the next 60 days, and with existing data, identify potential drilling targets within the Velca Block.

Pennine is currently working with industry experts from Albpetrol and the Ministry of Energy and Industry in an advisory committee, with Pennine acting as operator.

“Our understanding and experience with Albania has enabled us to develop a partnership with the Albanian government and Albpetrol through a new production sharing agreement.

We believe this agreement provides a balanced risk-and-reward contract for the exploration and development of the Velca Block—and, we hope, many other opportunities in Albania,” says Pennine chairman Richard Wadsworth, who led Bankers Petroleum Ltd. in re-developing the Patos Marinza oilfield as its president from 2004 through 2008.

“We look forward to a seamless integration of Pennine into Albania’s oil and gas exploration and development landscape.”

The PSA consists of an Exploration Phase and a Drilling Phase. Under the Exploration Phase, Pennine and Albpetrol will conduct an examination of all currently existing geological, geophysical and well data on the Velca Block, and conduct any processing or re-processing of data to select drilling targets.

The Drilling Phase will consist of a commitment to drill a minimum of two (2) wells, to a minimum depth of 2,500 metres.

Pennine will recover all exploration and development costs from 90% of the net operating revenue, after the state’s 10% royalty tax, then subject to an R-factor revenue sharing with Albpetrol, ranging from 2% to 15% of net operating revenue, depending on the multiple of cost recovery to the project.

fter payout of all costs, the interest in the revenue stream is shared, with 50% earmarked for the Albania Ministry of Energy and Industry and 50% for the participants of the PSA (a 100% working interest before payout and a 50% working interest after payout).

Main terms and conditions of the Velca Block PSA were signed in February 2016. Pennine and Albpetrol agreed in April 2016 to the terms of the PSA and submitted the document to Albania’s Ministry of Energy and Industry for approval.

Pennine reviewed the License Agreement, an integral component of the PSA, in December 2016. In connection with this transaction, Pennine will pay a finder’s fee to an arm’s-length entity through the issuance of up to 7,000,000 common shares subject to TSX Venture Exchange policy.

energjia.al  15.02.2017

Rritja e çmimeve të naftës në tregjet ndërkombëtare gjatë sesionit të së Martës është  reflektuar edhe në tregun me shumicë në vend gjatë ditës së sotme.

Madje në tregun vendas, rritja ka qenë edhe më e fortë, për shkak të dobësimit të lekut kundrejt dollarit amerikan.

Gjatë sesionit të sotëm, nafta me shumicë në dy portet e vendit shitet me 146.91 lekë për litër, në rritje me 0.86% në krahasim me sesionin e kaluar. Çmimi i pasqyruar është aktual dhe i referohet vetëm ditës së sotme.

Luhatjet në çmimin e shumicës vijnë, përveç çmimit me të cilin kuotohet në bursë, edhe në bazë të kostove të transportit, cilësisë së produktit të zhdoganuar, kursit të këmbimit ndërmjet dollarit dhe lekut, si dhe barrës  shtetërore.

Këto të dhëna i referohen çmimit përfundimtar me të cilin nafta del nga dy portet e vendit, atë të Durrësit dhe atë të Vlorës, ku përfshihen edhe të gjitha kostot që janë të detyruara me ligj, përfshirë barrën shtetërore, që sot fiksohet në rreth 91.6 lekë për litër.

Scan Tv,  15.02.2017

Bashkimi Evropian i trembet ndikimit rus në një nga pikat më kryesore ekonomia.

Sipas prestigjozes Reuters, gjigandi rus i gazit Gazprom po synon gazsjellësin TAP.

Në fakt vetë gazësjellësi u projektua me qëllimin për të larguar nga Europa varësinë nga gazi rus çka kërcënon shtyllat e politikës energjitike evropiane.

Bashkimi Europian ‘lufton’ kundër ndikimit të tubacioneve ruse, dhe së fundmi Unioni po përpiqet të hap një korridor jugor për transportimin e gazit nga Azerbajxhani projekt që duhet të marrë jetë në vitin 2020.

Duke u ndalur tek projekti bëhet fjalë aktualisht për gazsjellësin TAP i cili synon të ketë një kapacitet transporti 10 miliardë metra kub gaz në vit, tubacion i cili do të kalojë përmes Greqisë dhe Shqipërisë në drejtim të Italisë.

Gjatësia totale e gazsjellësit do të jetë rreth 870 km prej të cilave 550 km kalojnë nëpër Greqi, 210 km nëpër Shqipëri, 100 km nën Detin Adriatik dhe ato pak kilometra të mbetur në Itali.

Ndërtimi i gazsjellësit TAP i jep mundësinë zyrtarëve të BE të furnizohen me gaz për të mbështetur Europën  duke e lejuar TAP të furnizojë një pjesë të mirë të tregut.

Ky ishte plani deri kur nënkryetari i GAzprom Alexander Medvedev muajin e shkuar tha se kompania po konsideronte faktin se ajo është gati që të pompojë gaz përmes këtij gazsjellësi sipas një sistemi ankandi që u jep të gjithëve të drejtën për të garuar.

Ai vuri në pikëpyetje edhe aftësinë e Azerbajxhanit për të mbushur këtë gazsjellës duke thënë se Rusia mund të ndërhyjë për të plotësuar nevojat duke shtuar se gazsjellësi nuk mund të mbetet bosh.

“ Kjo nuk do të ishte aspak mirë”, shprehet një zyrtar i BE duke shtuar se do të ishte në kundërshtim me atë cka është arritur me partnerët.

BE-ja ka shprehur shqetësimin se Gazprom po abuzon me dominimin e saj në shtetet lindore dhe qendrore të Europës të cilat janë aleatë të Rusisë sa i përket sektorit të gazit.

Shqiptarja.com  15.02.2017

Kompania kanadeze Tirex Resources Ltd. (“Tirex”) ka njoftuar në 14 shkurt se aplikimi i licencës për minierën e Rehovës është miratuar nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë. Licenca e minierës është e vlefshme për 25 vjet dhe mund të shtrihet edhe për 10 vite të tjera.

Tirex mori të drejtat për Rehovën, pasi fitoi ankandin që u zhvillua nga qeveria shqiptare në vitin 2015. Procesi i aplikimit të licencës mbeti në vend, kur një kompani private vuri në diskutim ligjshmërinë e veprimeve të qeverisë për të shfuqizuar licencën e eksplorimit që ajo kishte pasur, për mospërmbushje të kushteve.

Çështja është zgjidhur tashmë në Gjykatë, çka ka çuar në miratimin përfundimtar të licencës.

Spiro Kletas, drejtor ekzekutiv i Tirex, tha “Pas një periudhe të gjatë e të vështirë për Tirex, dita e sotme përfaqëson një erë të re për kompaninë. Me lajmin e licencës dhe një mjedis të shëndetshëm makroekonomik për bakrin, pritet shumë për Tirex dhe aksionerët tanë.”

Rehova ndodhet 114 km në distancë të drejtë nga juglindja e Tiranës apo 200 km nga rruga dhe është në lidhje me rrjetin e energjisë elektrike. Prona minerare përmban katër depozita historike VMS. Këto janë të rrethuara nga zonat e eksplorimit të interesit, që ende nuk janë testuar në mënyrë sistematike, duke përdorur teknika moderne eksplorimi dhe teknologjike. Katër depozitat e njohura, të quajtura Bregu i Geshtenjes (“B & G”), Rehova-Kanisqel, Çiflig dhe Dushku i Trashe janë pjesë e Minierës së Bakrit të Rehovës, një minierë, e cila ishte operuar më parë nga ndërmarrja shqiptare e bakrit shtetërore. Këto depozita janë relativisht afër me njëri-tjetrin (200m-500m), gjë që mundëson përpunimin në një njësi të vetme.

Tirex do të bëjë vlerësimin e minierave nëntokësore dhe mundësitë për zhvillimin e depozitave të B & G, Çiflig dhe Dushku i Trashe, ndërsa do të vlerësojë depozitat e Rehova-Kanisqel.

Presidenti i Tirex, Fred Tejada, tha se “miratimi i licencës së fundmi do të lejojë Tirex të ecë përpara me planet e saj në Rehovës, që kishin mbetur pezull, ndërsa po zhvillohej gjyqi. Me këtë licencë ne mund të fillojnë të punojnë në Rehovë dhe të përditësojmë planet tona për pasuritë e Mirditës në veri të Shqipërisë, të cilat kishin mbetur gjithashtu pezull, ndërkohë që ne po prisnim për zgjidhjen e çështjes së Rehovës.”

Revista Monitor,  15.02.2017

Kompania kanadeze Pennine Petroleum Corporation ka njoftuar se ka miratuar marrëveshjen për ndarjen e prodhimit me Albpetrol Sh.A për eksplorimin dhe zhvillimin e Bllokut të Velçës në Shqipëri.

Burime nga Albpetrol konfirmuan për Monitor firmosjen e marrëveshjes, por thanë se ajo mbetet ende subjekt i nënshkrimit nga Këshilli i Ministrave.

Sipas kompanisë, marrëveshja finale e nënshkruar nga Pennine, Ministria e Energjisë dhe Industrisë dhe Albpetrol, shoqëria shtetërore e energjisë, është për një periudhë 6-vjeçare eksplorimi, e konvertuar në një leje prodhimi 25-vjeçare, pas zbulimit të rezervave të naftës ose gazit.

“Shqipëria ka një histori të gjatë për zhvillimin e naftës dhe gazit, që prej një shekulli dhe Pennine është shumë e kënaqur që po sjell ekspertizën e vet në këtë rajon”, – tha shefi ekzekutiv N. Desmond Smith.

“Shqipëria ka infrastrukturë të mirë të energjisë, legjislacionin e ngritur dhe rregulloret, dhe së fundmi ka pasur investime të rëndësishme në sektorin e energjisë”, -shton zoti Smith.

Pennine planifikon të nisë një Raport Teknik në 60 ditët e ardhshme, dhe me të dhënat ekzistuese të identifikojë objektivat e mundshëm të shpimit në Bllokun e Velçës.

Pennine po punon aktualisht me ekspertët e industrisë nga Albpetrol dhe Ministria e Energjisë dhe Industrisë.

“Ne besojmë se kjo marrëveshje mundëson një kontratë të balancuar mes riskut dhe shpërblimit për eksplorimin dhe shfrytëzimin e Bllokut të Velçës dhe ne shpresojmë që ka shumë mundësi në Shqipëri”,- tha CEO i Pennine, Richard Wadsworth, i cili ka udhëhequr Bankers Petroleum Ltd. në rizhvillimin e fushës së Patos Marinzës, si president nga 2004 deri në 2008.

Marrëveshja përfshin fazën e eksplorimit dhe atë të shpimit. Në fazën e eksplorimit, Pennine dhe Albpetrol do të shqyrtojnë të gjitha të dhënat ekzistuese në Bllokun e Velçës dhe do të përpunojnë të dhënat për përzgjedhjen e puseve për shpim. Faza e shpimit do të konsistojë në një angazhim për të shpuar një minimum prej dy pusesh, në një thellësi minimale prej 2,500 metra.

Pennine do të rikuperojë të gjitha kostot e eksplorimit dhe shfrytëzimit nga 90% e të ardhurave neto operative, pas pagimit të rentës prej 10%, dhe më pas do të jetë subjekt i Faktorit R të ndarjes së të ardhurave me Albpetrol, duke u luhatur nga 2% në 15% të të ardhurave operative neto, në varësi të shumëfishit të rikuperimit të kostos së projektit. Pasi të jenë shlyer të gjitha kostot, interesi i të ardhurave do të ndahet, me 50% për Ministrinë e Energjisë dhe 50% për pjesëmarrësit e marrëveshjes.

Termat dhe kushtet kryesore të Bllokut të Velçës janë nënshkruar në shkurt 2016. Pennine dhe Albpetrol ranë dakord në prill të vitit 2016 për kushtet dhe marrëveshja e ndarjes së prodhimit u dorëzua në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë së Shqipërisë për miratim. Pennine e rishikoi marrëveshjen e licencës, që ishte një komponent integral i marrëveshjes së ndarjes së prodhimit, në dhjetor 2016.

Revista Monitor,  15.02.2017