Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Shkurt 15, 2017

iPhone 8 mund të karikohet edhe wireless

iPhone 8, apo siç thuhet mund të quhet iPhone X, smartphone i shumë pritur nga Apple për 10-vjetorin e tij, mund të ketë një sistem ushqimi wireless, pa kabuj. Një tjetër elementë që sipas zërave të fundit mund të rrisë çmimin e…

Vlorë, zjarr në banesë, shkak shkëndija elektrike

Rreth orës 10:00, në lagjen "Partizani" të qytetit të Vlorës, ka rënë zjarr në një banesë. Ngjarja ka ndodhur në rrugën drejt vendit të quajtur "Kuzum Baba", ku është përfshirë nga flakët një banesë private, në pronësi të shtetasit I.A.,…

Nafta sot në vend

Rritja e çmimeve të naftës në tregjet ndërkombëtare gjatë sesionit të së Martës është  reflektuar edhe në tregun me shumicë në vend gjatë ditës së sotme. Madje në tregun vendas, rritja ka qenë edhe më e fortë, për shkak të dobësimit të…

BE-ja i trembet ndikimit rus, Gazprom synon TAP-in

Bashkimi Evropian i trembet ndikimit rus në një nga pikat më kryesore ekonomia. Sipas prestigjozes Reuters, gjigandi rus i gazit Gazprom po synon gazsjellësin TAP. Në fakt vetë gazësjellësi u projektua me qëllimin për të larguar nga…

Tirex Resources merr liçencën për minierën e Rehovës

Kompania kanadeze Tirex Resources Ltd. (“Tirex”) ka njoftuar në 14 shkurt se aplikimi i licencës për minierën e Rehovës është miratuar nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë. Licenca e minierës është e vlefshme për 25 vjet dhe mund të…

Pennine Petroleum merr bllokun e Velçës

Kompania kanadeze Pennine Petroleum Corporation ka njoftuar se ka miratuar marrëveshjen për ndarjen e prodhimit me Albpetrol Sh.A për eksplorimin dhe zhvillimin e Bllokut të Velçës në Shqipëri. Burime nga Albpetrol konfirmuan për Monitor…